Print RSS

2017 Men's Outdoor Track & Field Athletes of the Week No. 6 (April 26)

April 26, 2017
Article Image
By Spencer Scheve, Athletics Communications and Media Intern

KANSAS CITY, Mo. – Trevor Stanley of Indiana Tech has been named the final NAIA National Men's Outdoor Track Athlete of The Week and Dakarai Hightower of Doane (Neb.) has been named the final NAIA National Men's Outdoor Field Athlete of The Week, the national office announced Wednesday. Stanley and Hightower were selected based on their performances from April 17 - 23. 

Men's Outdoor Track Athlete of the Week: 
Trevor Stanley, Indiana Tech
Sr., Fort Wayne, Ind. 

• Finished first in the 200-meter dash, 4x100-meter relay and fourth in the 110-meter hurdles at the Duke Invite on April 22.
• Stanley hit the automatic qualifying mark in all three events he ran.
• Ran a personal best in the 200-meter with a time of 20.89 and in the 110-meter hurdles at 14.4.
• Stanley ran the second leg of the 4x100-meter relay with a time of 40.3, which is the second best time in the NAIA.

Men's Outdoor Field Athlete of the Week: 
Dakarai Hightower, Doane (Neb.)
Jr., Tacoma, Wash. 

• Placed first in the high jump out of 15 athletes at the Jim Dutcher Memorial Classic in Crete, Neb., on April 22.  
• Hightower posted the top mark in the NAIA in the high jump clearing 2.18-meters.
• His mark of 2.18-meters breaks the Doane outdoor field record.

For the complete Athlete of the Week calendar, click here

Track Nominees: yler Lawson, Columbia (Mo.); Taylor Tafelsky, Milligan (Tenn.); Tj Randle, Northwest (Wash.); Seth Gretz, Oregon Tech; Michael Ohioze, St. Ambrose (Iowa); Joey Santillo, St. Francis (Ill.); Steven Linton, Olivet Nazarene (Ill.); Moussa Conde, Marian (Ind.); Jacob Reinking, Indiana Wesleyan; Josh Jessop, Montana Western; Shane Ketchum, Rocky Mountain (Mont.); Perman Wilson, Morningside (Iowa); Caleb Drake, Dordt (Iowa); Antonio Duncan, Hastings (Neb.); Daymean Probst, Central Methodist (Mo.); J'Moi Penn, McPherson (Kan.); Dean Simon, York (Neb.); Julio Martinez, Bethel (Kan.); Jack Strickland, Friends (Kan.); Brandon Battle, Campbellsville (Ky.); Dennis Gonzalez, Valley City State (N.D.); D'Artist Williams, Dakota State (S.D.); Nic Ganzeveld, Waldorf (Iowa); Cain Boschee, Dickinson State (N.D.); Mike Norris, Rio Grande (Ohio); Aaron Barlow, Point Park (Pa.); Robert Jones, WVU Tech; Seth Reynolds, Indiana East; Demetrius Turner, Wayland Baptist (Texas); Geoffrey Kipchumba, William Carey (Miss.); Demetrius Morgan, Mobile (Ala.); Devin Frails, Brewton-Parker (Ga.); Ryan Gebelein, Dalton State (Ga.); Jarrett Richard, Loyola (La.); Jordan Clarke, Webber International (Fla.); Ace Brown, SCAD Savannah (Ga.); Dementris Davis, USC Beaufort (S.C.); Daniel Steen, Lourdes (Ohio) 
 

Field Nominees: Denver Horn, William Woods (Mo.); Stephen Gray, Union (Ky.); Zach Thayer, Milligan (Tenn.); Pancho Saldana, Eastern Oregon; Zach Beltz, Southern Oregon; Bryce Vollrath, Olivet Nazarene (Ill.); Cole Connell, St. Ambrose (Iowa); Jacob Brown, Grace (Ind.); Dalen Beck, Indiana Wesleyan; Trevor Pepin, Great Falls (Mont.); Alex Wellington, Hastings (Neb.); Jacob Moats, Dordt (Iowa); Keairez Coleman, Xavier (La.); Derek Seddon, William Penn (Iowa); Drew Gandy, Central Methodist (Mo.); Jeff Ruhlow, Clarke (Iowa); Isaac Ostrosky, Sterling (Kan.); Kyle Wilson, Bethel (Kan.); Brayden Russell, Campbellsville (Ky.); Dubem Awuzie, Waldorf (Iowa); Tyler Lems, Dakota State (S.D.); Tyler Carter, Point Park (Pa.); Conner Messer, Rio Grande (Ohio); Tyler Hoodlebrink, Indiana East; Seth Greensage, WVU Tech; Leon Boyd, Wayland Baptist (Texas); Jabari Irons, Brewton-Parker (Ga.); Gavin Pittman, Mobile (Ala.); Tre'Anterius Brooks, William Carey (Miss.); Malik Paul, USC Beaufort (S.C.); Dequan Harvin, Webber International (Fla.); Al Lake, Davenport (Mich.); Curtis Bell, Aquinas (Mich.); Isaiah Lintz, Indiana Tech; Evan Pugh, Lourdes (Ohio)

2017 Men's Outdoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)
Week 1 (March 22): Malik Stuart, Indiana Tech, Trevor Stanley, Indiana Tech 
Week 2 (March 29): Malik Stuart, Indiana Tech, Moriba Morain, Wiley (Texas) 
Week 3 (April 5): Zach Lurz, Concordia (Neb.), Marbeq Edgar, Wiley (Texas) 
Week 4 (April 12): Curtis Bell, Aquinas (Mich.), Lucas Wiechman, Concordia (Neb.) 
Week 5 (April 19): Cody Boellstorff, Concordia (Neb.), Kimorie Shearman, Wiley (Texas) 
Week 6 (April 26): Dakarai Hightower, Doane (Neb.), Trevor Stanley, Indiana Tech