Print RSS

2017 Women’s Outdoor Track & Field Athletes of the Week No. 4 (April 12)

April 12, 2017
Article Image

By Spencer Scheve, Athletics Communications and Media Intern

KANSAS CITY, Mo. –Anna Shields of Point Park (Pa.) has been named the NAIA National Women's Outdoor Track Athlete of The Week and Kali Robb of Concordia (Neb.) has been named the NAIA National Women's Outdoor Field Athlete of The Week, the national office announced Wednesday. Shields and Robb were selected based on their performances from April 3 – 9.  

Women’s Outdoor Track Athlete of the Week: 
Anna Shields, Point Park (Pa.)
So., Torrington, Conn.

• Recorded a first-place finish in the 800-meter run and the 1,500-meter run at the Westminster Invitational in Salt Lake City, Utah on April 8. 
• Shields finished first out of 39 runners in the 800-meter dash with a time of 2:10.19, which is second in the NAIA.
• Finished first in the 1500-meter run out of 33 athletes with a time of 4:25.81, which is second in the NAIA.
• Shields broke the Point Park school record in both events.

Women’s Outdoor Field Athlete of the Week                                                            
Kali Robb, Concordia (Neb.) 
Sr., Sidney, Neb.

• Recorded a third-place finish in the hammer throw, a second-place finish in the shot put and an 18th-place finish in the discus at the Concordia (Neb.) Outdoor Invitational on April 8.
• Robb threw a season best in both the hammer throw and shot put with marks that lead the NAIA.
• Her hammer throw distance of 58.03mN ties the Concordia school record.
• This is Robb's second honor of the season.

For the complete Athlete of the Week calendar, click here

Track Nominees:  Nikki Smith, Columbia (Mo.); Jerosan Fletcher, Park (Mo.); Megan Van Harn, William Woods (Mo.); Mykelle Andrews, Union (Ky.); Ivie Nobles, Truett-McConnell (Ga.); Shea Vallaire, Northwest Christian (Ore.); Rakayla Tyler, Southern Oregon; Amber Von Essen, Oregon Tech; Alexa Beezhold, Olivet Nazarene (Ill.); Jailyn Krantz, Indiana Wesleyan; Victoria Harper, Spring Arbor (Mich.); Lateefah Birks, Marian (Ind.); Leah Esposito, Carroll (Mont.); Carrie Cota, Rocky Mountain (Mont.); Rachel Bramhall, Doane (Neb.); McKenna Rogers, Dakota Wesleyan (S.D.); Caitlyn Cotton, Hastings (Neb.); Miranda Velgersdyk, Dordt (Iowa); Ariane Williams, Xavier (La.); Sasha Newman, Dillard (La.); Paige Bray, Culver-Stockton (Mo.); Tannesha Edwards, Graceland (Iowa); Malon Lee, Missouri Valley; Dimetrea Hamilton, Grand View (Iowa); Hayley Madden, British Columbia; Shelby Hundley, Friends (Kan.); Rashe' Boynton, Bethel (Kan.); Taylor Needham, Southwestern (Kan.); Shannon Martin, Campbellsville (Ky.); Ashli Pope, Cumberlands (Ky.); Nikki Coffey, Lindsey Wilson (Ky.); Shelby Mcgee, Dickinson State (N.D.); BreeAna Olson, Dakota State (S.D.); Renae Dennie, Wiley (Texas); Elena Oslund, Our Lady of the Lake (Texas); Nikki Aleshire, WVU Tech; Keri Lawrence, Rio Grande (Ohio); Ashley Toschlog, Indiana East; Chasity Crawford, Texas Wesleyan; Destiny Garza , SAGU (Texas); Leah Banks, Loyola (La.); LaDonna Bonner, Mobile (Ala.); Mia Bridges, William Carey (Miss.); Emily Poole, Dalton State (Ga.); Jhari Williams, USC Beaufort (S.C.); Caroline Cook, SCAD Savannah (Ga.); Julia Kaster, Southeastern (Fla.); Alexis Moore, Siena Heights (Mich.); Kerigan Riley, Indiana Tech; Courtney Truss, Aquinas (Mich.); Julia Kimmel, Lourdes (Ohio); Morgan Posthuma, Davenport (Mich.) 
 

Field Nominees: Abby Stricker, Columbia (Mo.); Madelyn Scrivner, William Woods (Mo.); Aaliyah Brown, Park (Mo.); Jhalexius Chandler, Truett-McConnell (Ga.); Tamia Wade, Union (Ky.); Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.); Harley McBride, Eastern Oregon; Raven Kelly, St. Francis (Ill.); Brandi Hosford, St. Ambrose (Iowa); Anne Brown, Olivet Nazarene (Ill.); Jennifer Donnell, Judson (Ill.); Danielle Wojciechowski, Bethel (Ind.); Katrina Tovar, Spring Arbor (Mich.); Amelia Robben, Marian (Ind.); Breanna Jones, Great Falls (Mont.); Olivia Kana, Lewis-Clark State (Idaho); Kati Kneifl, Morningside (Iowa); Shantinique Cunningham, Hastings (Neb.); Ry-Anne Riley, Xavier (La.); Joycelyn Daggs, Dillard (La.); Kendal Holloman, Baker (Kan.); Taylor Wells, Grand View (Iowa); Krista Bushkofsky, Clarke (Iowa); Maria Montanes-Arbo, Central Methodist (Mo.); Chelsea Baker, Friends (Kan.); Jessica Gardiner, Kansas Wesleyan; Alyssa Windle, Tabor (Kan.); Steinnun Atladottir, Saint Mary (Kan.); Johanna Wilson, Cumberlands (Ky.); Chanel Roberts, Lindsey Wilson (Ky.); Brianna Harman, Campbellsville (Ky.); Seri Geisler, Valley City State (N.D.); Kylie Martin, Dakota State (S.D.); Taishia Pryce, Wiley (Texas); Lena Wilson, Our Lady of the Lake (Texas); Coneisha Smith, Jarvis Christian (Texas); Kiana Daley, Point Park (Pa.); Kristen Miller, Indiana East; Tyanna Petty, Rio Grande (Ohio); Brooke Gee, WVU Tech; Jonina Brinson, Mobile (Ala.); Meghan Temple, Loyola (La.); Taylor Superior, USC Beaufort (S.C.); Tia Holmes, Indiana Tech; Tasha McKinley, Siena Heights (Mich.); Savanna Wilson, Lourdes (Ohio)

20117 Women's Indoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)                    
Week 1 (March 22): Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.), Jhari Williams, USC Beaufort (S.C.) 
Week 2 (March 29): Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.), Natasha Poleon, Wiley (Texas) 
Week 3 (April 5): Kali Robb, Concordia (Neb.), Natasha Poleon, Wiley (Texas) 
Week 4 (April 12): Kali Robb, Concordia (Neb.), Anna Shields, Point Park (Pa.)