Print RSS

2017 Men’s Outdoor Track & Field Athletes of the Week No. 4 (April 12)

April 12, 2017
Article Image

By Spencer Scheve, Athletics Communications and Media Intern

KANSAS CITY, Mo. – Lucas Wiechman of Concordia (Neb.) has been named the NAIA National Men's Outdoor Track Athlete of The Week and Curtis Bell of Aquinas (Mich.) has been named the NAIA National Men's Outdoor Field Athlete of The Week, the national office announced Wednesday. Wiechman and Bell were selected based on their performances from April 3 - 9. 

Men’s Outdoor Track Athlete of the Week: 
Lucas Wiechman, Concordia (Neb.)
Sr., Pilger, Neb. 

• Finished first in the 110-meter hurdles, 400-meter hurdles and the pole vault at the Concordia (Neb.) Outdoor Invitational on April 8.
• Wiechman ran a 14.43 in the 110-meter hurdles, a 54.17 in the 400-meter hurdles and a 5.06mN in the pole vault. All three are personal bests.
• Wiechman is tied for first with Bell of Aquinas (Mich.) in the NAIA in the pole vault.

Men’s Outdoor Field Athlete of the Week: 
Curtis Bell, Aquinas (Mich.)
Jr., Coleman, Mich. 

• Placed first in the pole vault out of 26 athletes at the George Glass Invitational in Upland, Ind., on April 8.  
• Broke the Aquinas pole vault record by clearing 5.06mN.
• Defeated the nearest competitor by seven inches.
• Bell is tied with Wiechman of Concordia (Neb.) for first in the NAIA.

For the complete Athlete of the Week calendar, click here

Track Nominees: Malik Holman, Columbia (Mo.); Christian Herring, Lindenwood-Belleville (Ill.); Henrique Tsugiyama, William Woods (Mo.); Dezric Cook, Reinhardt (Ga.); Juan Ortega, Truett-McConnell (Ga.); Tj Randle, Northwest (Wash.); Matt East, Southern Oregon; Jack Roberts, Oregon Tech; Craig Boekenoogen, Corban (Ore.); Jebarri Cumberbatch, Eastern Oregon; Brian Blaylock, St. Francis (Ill.); Michael Ohioze, St. Ambrose (Iowa); Aj Gruttadauro, Spring Arbor (Mich.); Tyler Houvener, Grace (Ind.); Makai Lewis, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Jacob Reinking, Indiana Wesleyan; Moussa Conde, Marian (Ind.); Isaac Petsch, Rocky Mountain (Mont.); Toren Arnold, Dillard (La.); Devan Sawyerr, MidAmerica Nazarene (Kan.); Tristen Elmore, William Penn (Iowa); Evan Bowman, Mount Mercy (Iowa); Maurice Davis, Missouri Valley; Jordan Nathan, Grand View (Iowa); Tyler Randall, Baker (Kan.); Terrell Posada, Evangel (Mo.); Johnny Geter, Graceland (Iowa); Drew Gandy, Central Methodist (Mo.); Kieran Lumb, British Columbia; Mason Held, York (Neb.); Tomunci Whitfield, Southwestern (Kan.); Trail Spears, Kansas Wesleyan; Nathan Hepburn, Cumberlands (Ky.); Kevin Hallmon, Lindsey Wilson (Ky.); Adam Sandidge, Campbellsville (Ky.); Mark Moeller, Dakota State (S.D.); Isaiah Tivis, Valley City State (N.D.); Chris Moreno, Dickinson State (N.D.); Oraine Palmer, Wiley (Texas); Derek Barnett, Our Lady of the Lake (Texas); Dontayveous Allen, Jarvis Christian (Texas); Aaron Barlow, Point Park (Pa.); Luke Jobson, WVU Tech; Mike Norris, Rio Grande (Ohio); Seth Reynolds, Indiana East; Tre Hinds, Wayland Baptist (Texas); Jose Campos , SAGU (Texas); Geoffrey Kipchumba, William Carey (Miss.); Ryan Gebelein, Dalton State (Ga.); Demetrius Morgan, Mobile (Ala.); Dementris Davis, USC Beaufort (S.C.); Jordan Clark, Webber International (Fla.); Edens Thermidor, Keiser (Fla.); Trae Miller, Southeastern (Fla.); Ace Brown, SCAD Savannah (Ga.); Anthony Vermilye, Siena Heights (Mich.); Tony Floyd, Madonna (Mich.); Gairy Springer, Indiana Tech; Daniel Steen, Lourdes (Ohio) 
 

Field Nominees: Darrien Dickey, William Woods (Mo.); Stephen Gray, Union (Ky.); Duncan Jones, Reinhardt (Ga.); Jeff Chandler, Truett-McConnell (Ga.); Zach Beltz, Southern Oregon; Zeb Hoffman, Evergreen (Wash.); Michael Andrews, Northwest Christian (Ore.); Bryce Vollrath, Olivet Nazarene (Ill.); Cristo Cadet, St. Francis (Ill.); Dan Becker, Judson (Ill.); Brennan Coil, Indiana Wesleyan; Thomas Hickerson, Grace (Ind.); Erik Escobedo, Bethel (Ind.); Jonathon Greene, Marian (Ind.); Mitchell Herrington, Taylor (Ind.); Owen Lanning, Lewis-Clark State (Idaho); Cody Boellstorff, Concordia (Neb.); Zach Brittain, Doane (Neb.); Dustin Peasley, Briar Cliff (Iowa); Klayton Nordeen, Morningside (Iowa); Nathan Houser, Midland (Neb.); Quamel Sessoms, Dillard (La.); Jeremi Barnes, Avila (Mo.); Derek Seddon, William Penn (Iowa); Jacob Goeller, Grand View (Iowa); Cory Peoples, Baker (Kan.); Darren Defreitas, Central Methodist (Mo.); Kyle Wilson, Bethel (Kan.); Austin Snyder, Cumberlands (Ky.); Goabaone Mosheleketi, Lindsey Wilson (Ky.); Tyler Lewis, Campbellsville (Ky.); Tyler Lems, Dakota State (S.D.); Garret Roemmich, Valley City State (N.D.); Alex Sattley, Our Lady of the Lake (Texas); Machael Mark, Wiley (Texas); Nikola Andjelic, Rio Grande (Ohio); Daniel Lynch, WVU Tech; Tyler Hoodlebrink, Indiana East; Jryi Davis, Point Park (Pa.); Gavin Pittman, Mobile (Ala.); Jatavian Smith, William Carey (Miss.); Thobias Nilsson Montler, Keiser (Fla.); Darryl Brooks, Webber International (Fla.); Malik Paul, USC Beaufort (S.C.); Malik Stuart, Indiana Tech; Al Lake, Davenport (Mich.); Keith Jordan, Siena Heights (Mich.); Evan Pugh, Lourdes (Ohio)


2017 Men's Outdoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)
Week 1 (March 22): Malik Stuart, Indiana Tech , Trevor Stanley, Indiana Tech 
Week 2 (March 29): Malik Stuart, Indiana Tech , Moriba Morain, Wiley (Texas) 
Week 3 (April 5): Zach Lurz, Concordia (Neb.) , Marbeq Edgar, Wiley (Texas) 
Week 4 (April 12): Curtis Bell, Aquinas (Mich.) , Lucas Wiechman, Concordia (Neb.)