Print RSS

2017 Women’s Outdoor Track & Field Athletes of the Week No. 5 (April 19)

April 19, 2017
Article Image

By Spencer Scheve, Athletics Communications and Media Intern

KANSAS CITY, Mo. –  Anna Shields of Point Park (Pa.) has been named the NAIA National Women's Outdoor Track Athlete of The Week and Chelsea Baker of Friends (Kan.) has been named the NAIA National Women's Outdoor Field Athlete of The Week, the national office announced Wednesday. Shields and Baker were selected based on their performances from April 10 – 16.  

Women’s Outdoor Track Athlete of the Week: 
Anna Shields, Point Park (Pa.)
So., Torrington, Conn.

• Recorded a second-place finish in the 800-meter run and a third-place finish in the 1,500-meter run at the Bucknell Bison Outdoor Classic in Lewisburg, Pa.,on April 14-15. 
• Shields finished second out of 124 NCAA Division I runners in the 800-meter dash with a time of 2:09.41, which is the second best time in the NAIA.
• Finished third in the 1500-meter run out of 62 athletes with a time of 4:22.35, which is second in the NAIA.
• Shields continued to advance her personal best time in both events.

Women’s Outdoor Field Athlete of the Week                                                            
Chelsea Baker, Friends (Kan.) 
Jr., Pittsburg, Kan.

• Recorded a first-place finish in the high jump, a fifth-place finish in the triple jump and a sixth-place finish in the heptathlon at the Wichita State (Kan.) KT Woodman Classic on April 12-15.
• Baker qualified for nationals as she garnered 4,664 points in the heptathlon. Her score of 4,664 ranks No. 2 in the NAIA.
• During the heptathlon, Baker hit a new school record in the high jump as she cleared 1.79m which tops the NAIA.
• Baker hit the ‘A’ standard in the high jump clearing 1.73m to win the event out of 31 athletes.
• In the triple jump, Baker went 11.79 to hit the ‘A’ standard with a mark that ranks No. 3 in the NAIA.

For the complete Athlete of the Week calendar, click here

Track Nominees:  Nikita Smith, Columbia (Mo.); Janki Patel, St. Louis Pharmacy (Mo.); Jerosan Fletcher, Park (Mo.); Hannah Segrave, Milligan (Tenn.); Olivia Whatley, Union (Ky.); Lily Engelbrekt, Northwest (Wash.); Rakayla Tyler, Southern Oregon; Michelle Fletcher, Northwest Christian (Ore.); Kami Hawkins, College of Idaho; Jenna Moody, St. Francis (Ill.); Raven Arellano, Grace (Ind.); Jaydn Fuerst, Spring Arbor (Mich.); Janie Reid, Carroll (Mont.); Mindy Kaufman, Montana Western; Ariel Jensen, Lewis-Clark State (Idaho); Bailey Bard, Rocky Mountain (Mont.); Caitlyn Cotton, Hastings (Neb.); Allison Higgins, Morningside (Iowa); Miranda Velgersdyk, Dordt (Iowa); Marissa DeWispelare, Doane (Neb.); Katie Bosch, Northwestern (Iowa); Keishonda Rose, Benedictine (Kan.); Brenda McCollum, Baker (Kan.); Dimetrea Hamilton, Grand View (Iowa); Tisian Nealy, Saint Mary (Kan.); Kari Blattner, Southwestern (Kan.); Kating Saling, Shawnee State (Ohio); Shannon Martin, Campbellsville (Ky.); Alexia DeHaven-Boyd, Lindsey Wilson (Ky.); Kaiann Arellano, Jamestown (N.D.); Morgan Straight, Waldorf (Iowa); Shamona Hunt, Wiley (Texas); Katie Ervin, WVU Tech; Elizabeth Williams, Wayland Baptist (Texas); Sara Moore, Oklahoma City; Jonina Brinson, Mobile (Ala.); Jhari Williams, USC Beaufort (S.C.); Brianna Woods, Indiana Tech; Jasmine Stein, Lourdes (Ohio); Alexis Moore, Siena Heights (Mich.); Alison Shapic, Madonna (Mich.)  
 

Field Nominees: Madelyn Scrivner, William Woods (Mo.); Aaliyah Brown, Park (Mo.); Renee Rhodes, Columbia (Mo.); Ta'Leah Adams, Union (Ky.); Liz Maller, Milligan (Tenn.); Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.); Hayley Morse, College of Idaho; Kylie Bradley, Olivet Nazarene (Ill.); Raven Kelly, St. Francis (Ill.); Jennifer Donnell, Judson (Ill.); Ryann Laier, Spring Arbor (Mich.); Mika Robinson, Carroll (Mont.); Shana Cosby, Great Falls (Mont.); Anna Megenhardt, Hastings (Neb.); Mikaela Stofferahn, Dakota Wesleyan (S.D.); Auora Arevalo, Morningside (Iowa); Kate Grint, Doane (Neb.); Samantha Liermann, Concordia (Neb.); Preston Kopp, Clarke (Iowa); LaVon Davis, Grand View (Iowa); Bryna Rietcheck, Bethel (Kan.); Paige Pettell, Lindsey Wilson (Ky.); Brianna Harman, Campbellsville (Ky.); Kylie Martin, Dakota State (S.D.); Peyton Russell, Waldorf (Iowa); Whitney Leuenberger, Dickinson State (N.D.); Megan Johnson, Valley City State (N.D.); Renae Dennie, Wiley (Texas); Kiana Daley, Point Park (Pa.); Brooke Gee, WVU Tech; Telecia Briscoe, Wayland Baptist (Texas); Maria Galarza, Texas Wesleyan; Jonina Brinson, Mobile (Ala.); Leah Banks, Loyola (La.); Ashley O'Neill, Siena Heights (Mich.); Leondra Corriea, Indiana Tech; Kierra Cooper, Madonna (Mich.); Savanna Wilson, Lourdes (Ohio); Mallory Bont, Davenport (Mich.)

20117 Women's Indoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)                    
Week 1 (March 22): Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.), Jhari Williams, USC Beaufort (S.C.) 
Week 2 (March 29): Bailey Dell, Northwest Christian (Ore.), Natasha Poleon, Wiley (Texas) 
Week 3 (April 5): Kali Robb, Concordia (Neb.), Natasha Poleon, Wiley (Texas) 
Week 4 (April 12): Kali Robb, Concordia (Neb.), Anna Shields, Point Park (Pa.) 
Week 5 (April 19): Chelsea Baker, Friends (Kan.), Anna Shields, Point Park (Pa.)