Send this article to a friend Print RSS

2012 Men's Swimming & Diving All-Americans Announced

March 05, 2012
Article Image
By Jake Knabel, NAIA Communications & Sports Information Intern

KANSAS CITY, Mo. - The National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA) has announced the 2012 Men’s Swimming & Diving All-Americans. Honors were awarded to the top-three finishers in each event and the swimmers of the top-three finishing relay teams at the 56th Annual NAIA Men’s Swimming & Diving National Championships held Feb. 29 – March 3 at Oklahoma City Community College in Oklahoma City, Okla.

Thirty-eight individual athletes earned All-America honors with winning team Oklahoma Baptist leading the way with 11.

Alex Graudins of SCAD Savannah (Ga.) was named the Men's Outstanding Performer in Swimming. He won the 200, 500 and 1650 Yard Freestyle races. The junior set new meet records in the 500 Freestyle and 1650 Freestyle.

Concordia (Calif.) senior Christopher Salgado took home the award for Men’s Outstanding Performer in Diving.

2012 Men’s Swimming & Diving All-Americans
Name School Year Event
Daniel Bowman Asbury (Ky.) So. 1650 Freestyle
Christopher Salgado Concordia (Calif.) Sr. 3 Meter Diving
      1 Meter Diving
Cody Ditsler Concordia (Calif.) Jr. 800 Freestyle Relay
John Arnold Concordia (Calif.) Sr. 200 Medley Relay
      800 Freestyle Relay
      100 Freestyle
      400 Freestyle Relay
Jose Bahena Concordia (Calif.) Jr. 3 Meter Diving
      1 Meter Diving
Josh Kloppenburg Concordia (Calif.) Jr. 200 Medley Relay
Lawrence Oxborough Concordia (Calif.) Fr. 800 Freestyle Relay
      200 Freestyle
      400 Freestyle Relay
Lucas Spencer Concordia (Calif.) So. 800 Freestyle Relay
      400 Freestyle Relay
Rex Learmouth Concordia (Calif.) Jr. 200 Medley Relay
Simon Harling Concordia (Calif.) Sr. 200 Medley Relay
      400 Freestyle Relay
Bobby Yribarren Fresno Pacific (Calif.) Sr. 500 Freestyle
      800 Freestyle Relay
      1650 Freestyle
Damien Bernard Fresno Pacific (Calif.) Sr. 200 Medley Relay
      800 Freestyle Relay
      200 Freestyle Relay
      400 Medley Relay
      200 Butterfly
      400 Freestyle Relay
Dan Wilson Fresno Pacific (Calif.) Jr. 500 Freestyle
Guy Kosov Fresno Pacific (Calif.) So. 200 Medley Relay
      100 Backstroke
      400 Medley Relay
Jordan Litz Fresno Pacific (Calif.) Jr. 200 IM
      800 Freestyle Relay
      400 IM
      200 Breaststroke
      400 Freestyle Relay
Justin Lopez-Lamb Fresno Pacific (Calif.) So. 200 Backstroke
Marko Tanasovski Fresno Pacific (Calif.) So. 200 Medley Relay
      50 Freestyle
      200 Freestyle Relay
      100 Breaststroke
      400 Medley Relay
      400 Freestyle Relay
Paul-Bernar Marie-Rose Fresno Pacific (Calif.)   200 Medley Relay
      800 Freestyle Relay
      200 Freestyle Relay
      200 Freestyle
      400 Medley Relay
      100 Freestyle
      400 Freestyle Relay
Thomas Brown Fresno Pacific (Calif.) Fr. 200 Freestyle Relay
Ian McNair Illinois Tech Jr. 3 Meter Diving
      1 Meter Diving
Andrew Nelson Oklahoma Baptist   800 Freestyle Relay
      400 Medley Relay
      200 Backstroke
Daniel Marsden Oklahoma Baptist   100 Breaststroke
      400 Medley Relay
      200 Breaststroke
Daniel Ramirez Oklahoma Baptist   100 Butterfly
      100 Backstroke
      400 Freestyle Relay
Garland Sullivan Oklahoma Baptist   200 Butterfly
Gilles Cantrelle Oklahoma Baptist   200 IM
      800 Freestyle Relay
      400 IM
      200 Breaststroke
Ivan Maciuniak Oklahoma Baptist   50 Freestyle
      200 Freestyle Relay
      100 Butterfly
      400 Freestyle Relay
Javier Sossa Oklahoma Baptist   800 Freestyle Relay
      400 Medley Relay
Logan Lassley Oklahoma Baptist   200 Freestyle Relay
Mateo Maciuniak Oklahoma Baptist   50 Freestyle
      200 Freestyle Relay
      400 Freestyle Relay
Maximiliano Abreu Oklahoma Baptist   400 IM
      200 Butterfly
Nick Schuttinger Oklahoma Baptist   200 IM
      800 Freestyle Relay
      200 Freestyle Relay
      100 Butterfly
      400 Medley Relay
      100 Freestyle
      400 Freestyle Relay
Alex Graudins SCAD Savannah (Ga.) Jr. 500 Freestyle
      200 Freestyle
      400 Medley Relay
      1650 Freestyle
Mark Shvartsman SCAD Savannah (Ga.) Fr. 200 Medley Relay
      200 Freestyle Relay
      400 Medley Relay
Ryan Searles SCAD Savannah (Ga.) Fr. 200 Medley Relay
      100 Backstroke
      400 Medley Relay
      200 Backstroke
Ryan Sloat SCAD Savannah (Ga.) Jr. 200 Freestyle Relay
Sam Crawford SCAD Savannah (Ga.) Jr. 200 Medley Relay
      200 Freestyle Relay
      400 Medley Relay
Zach Redpath SCAD Savannah (Ga.) Fr. 200 Medley Relay
      200 Freestyle Relay
Vinicius Rossi Union (Ky.) So. 100 Breaststroke