Send this article to a friend Print RSS

Head Coach/Administrator Transactions

July 27, 2012

2012-13 Transactions

Tennis
Oklahoma Baptist - Peter McCorkle (named head coach) - July 13
John Brown (Ark.) - Paul Pautsch (named head coach) - July 27

Division I Men's Basketball
Science & Arts (Okla.) - Brisco McPherson (retire from coaching; remain as Athletic Director) - April 5

Division II Men's Basketball
Wilberforce (Ohio) - Terry Futrell (named head coach and Athletic Director) - July 1 
Concordia (Neb.) - Grant Schmidt (resigned position as head coach) - Oct. 16
Concordia (Neb.) - Marty Kohlwey (named head coach) - Oct. 18
College of Idaho - Scott Garson (named head coach) - April 29

Division II Women's Basketball
Kansas Wesleyan - Ryan Showman (named head coach) - Sept. 4

Cross Country
Westminster (Utah) - Dan Quinn (named head coach) - Aug. 27

Track & Field
Westminster (Utah) - Dan Quinn (named head coach) - Aug. 27

Volleyball
Benedictine (Kan.) - Erin Pick-Cooper (named head coach) - Jan. 29
Concordia (Calif.) - Dan Fisher (resigned as head coach) - Jan. 16
Concordia (Calif.) - Trevor Johnson (named as head coach) - March 4

Baseball
Midland (Neb.) - Jordan Bischel (named head coach) - Sept. 27

Softball
British Columbia - Gord Collings (named head coach) - July 3

Wrestling
Baker (Kan.) - Pete Di Pol (named head coach) - April 30


2011-12 Transactions

Cross Country
Bethel (Kan.) - Kent Allshouse (named head coach) - Sept. 2
Columbia (Mo.) - Tim Cornell (named head coach) - Oct. 14
St. Gregory's (Okla.) - Matt Aguero (named head coach) - Jan. 18
Reinhardt (Ga.) - Jordan Turner (named head coach) - March 29

Football
Oklahoma Baptist - Chris Jensen (named head coach) - Jan. 18
McPherson (Kan.) - Joe Bettasso (resigned position as head coach) - Jan. 24
St. Francis (Ill.) - Joe Curry (named head coach) - March 5

Men's Soccer

Midland (Neb.) - Sean Fraser (named head coach) - Aug. 29
Central Christian (Kan.) - Aaron Hoxie (named head coach) - Jan. 12
Davenport (Mich.) - Chris Hughes (named head coach) - March 26

Women's Soccer
Columbia (Mo.) - John Klein (named head coach) - Sept. 13
Point Park (Pa.) - Maggie Kuhn (named head coach) - May 1
Bluefield (Va.) - Chase Neidig (named head coach) - June 13

Volleyball
Eastern Oregon - Kaki McLean (named interim head coach) - July 21
Park (Mo.) - Mike Talamantes (named head coach) - July 15
Hope International (Calif.) - Jessica Walker (named head coach) - Jan. 13
Warner Pacific (Ore.) - Nels Norquist (named head coach) - Jan. 18
Central Christian (Kan.) - Covance Mortimer (named head coach) - Jan. 25
Northwest (Wash.) - Steven Bain (named head coach) - April 2

Division I Men's Basketball
Langston (Okla.) - Nigel Thomas (named head coach) - June 30
Martin Methodist (Tenn.) - Scott Combs (named head coach) - May 2

Division I Women's Basketball

Oklahoma City - Rob Edmisson (resigned position as head coach) - March 30
Southern Nazarene (Okla.) - Lori Carter (resigned position as head coach - April 13
Oklahoma City - Latricia Trammell (named head coach) - April 17
St. Francis (Ill.) - Samantha Quigley (named head coach) - May 25

Division II Men's Basketball
Bethel (Kan.) - Alonzo Jamison (named head coach) - Sept. 2
Cincinnati Christian - Aaron Burgess (named head coach) - May 1
Marian (Ind.) - Todd Lickliter (named head coach) - June 6

Division II Women's Basketball
Holy Names (Calif.) - Catherria Turner (named head coach) - July 7
Davenport (Mich.) - Mike Williams (named head coach) - Oct. 6
Reinhardt (Ga.) - Lindsey Huffman (named head coach) - March 30
Cornerstone (Mich.) - Katie (Feenstra) Mattera (named head coach) - May 8
St. Francis (Ill.) - Samantha Quigley (named head coach) - May 24

Swimming & Diving
Fresno Pacific (Calif.) - Josh Christensen (named men's & women's head coach) - May 3

Wrestling

Baseball

Davenport (Mich.) - Kevin Tidey (named head coach) - July 7

Golf

Columbia (Mo.) - John Utley (named head coach) - Sept. 27
Union (Tenn.) - Andy Rushing (named women's head coach) - Jan. 6
Southern Nazarene (Okla.) - Derrick Taylor (named head men's and women's coach) - April 18

Softball

Embry-Riddle (Fla.) - Sarah Lockett (named head coach) - Aug. 16
Central Christian (Kan.) - Chad Kerr (named head coach) - Dec. 13
Graceland (Iowa) - Bryn Braddock (named head coach) - May 18

Tennis

Graceland (Iowa) - Monroe Walker (named head men's and women's coach) - July 29
McPherson (Kan.) - Jeff Benito (named head men's and women's coach) - July 21

Track & Field
Bethel (Kan.) - Kent Allshouse (named head coach) - Sept. 2
St. Gregory's (Okla.) - Matt Aguero (named head coach) - Jan. 18

Athletic Administrators
Indiana Southeast - Joe Glover (named athletics director) - Aug. 5
Indiana Southeast - Denny Williams (named assistant athletics director) - Aug. 5
Daemen (N.Y.) - William Morris (named athletics director) - Aug. 8
William Woods (Mo.) - Amber Cox (named athletics director) - Aug. 17
Bethel (Kan.) - Kent Allshouse (named athletics director) - Sept. 2
Saint Francis (Ind.) - Mike McCaffrey (title changed from interim athletics director to athletics director) - Jan. 17
Cincinnati Christian - Aaron Burgess (named athletics director) - May 1


2010-11 Transactions

Baseball
Southwestern (Ariz.), Thad Bosley (named head coach) - June 24
Dakota State (S.D.), Scott Hortness (named head coach) - July 27
Bellevue (Neb.), Duane Monlux (named head coach) - Sept. 16
McPherson (Kan.), Roby Wilson (named interim head coach) - Jan. 4
McPherson (Kan.), Josh Barnett (named assistant coach) - Jan. 4
Morningside (Iowa), Jim Scholten (will retire at end of season) - April 28
Morningside (Iowa), Brian Dent (named head coach) - May 9
McPherson (Kan.) Andrew Ehling (named head coach) - May 9
Southern Nazarene (Okla.), Bobby Martin (resigns as head coach) - May 20
Trevecca Nazarene (Tenn.), Jonathan Burton (resigns as head coach) - June 2
Southern Nazarene (Okla.), Robert Lee (named head coach) - June 14

Division I Men's Basketball
Fresno Pacific (Calif.), Chris Wright (named head coach) - June 10
Lubbock Christian (Texas), John Copeland (resigns as head coach after season) - Jan. 25
Oklahoma City, Dionne Phelps (named head coach) - April 5
Westminster (Utah), Adam Hiatt (named head coach) - April 8

Division II Men's Basketball
Evergreen State (Wash.), Arvin Mosley, Jr. (named head coach) - Aug. 31
Midland (Neb.), Rich McGill (resigns as head coach after season) - Jan. 28

Division I Women's Basketball
Our Lady of the Lake (Texas), William Russell "Rusty" Kennedy II (named head coach) - July 8
Georgetown (Ky.), Susan Johnson (will retire as head coach at end of season) - Jan. 18
Georgetown (Ky.), Andrea McCloskey (named head coach starting 2011 - 12 season) - Jan. 20
Graceland (Iowa), Rich Harrop (named head coach) - March 25
Baker (Kan.), Susan Decker (resigned as head coach) - April 11
Northwestern Oklahoma State, Stephanie Shaw (named head coach) - April 12
Mid-Continent (Ky.), Ryan Smith (named head coach) - April 12
Baker (Kan.), Ben Lister (named head coach) - May 23
Westminster (Utah), Shelley Jarrard (named head coach) - June 7
Culver-Stockton (Mo.), Melissa Young (named head coach) - June 21
Carroll (Mont.), Rachelle Sayers (named head coach) - June 30

Division II Women's Basketball
Northwestern (Iowa), Earl Woudstra (resigned as head coach) - March 22
Northwestern (Iowa), Chris Yaw (named head coach) - March 22
Point Park (Pa.), Tony Grenek (named head coach) - May 5

Cross Country
Dakota State (S.D.), Michael Nekuda (named head men's and women's coach) - Aug. 2
Taylor (Ind.), Quinn White (named head women's coach) - Aug. 7
Southwestern (Ariz.), Caleb Lynch (named head men's and women's coach) - Aug. 12
Lubbock Christian (Texas), Derek Kite (named head men's and women's coach) - Feb. 24
Graceland (Iowa), Daniel Alvarado (named head men's and women's coach) - March 25
McPherson (Kan.), Cameron Magnall (named head coach) - May 16

Football
Wayland Baptist (Texas), Jeff Lynn (named head coach) - Dec. 8
Pikeville (Ky.), Dudley Hilton (named head coach) - Dec. 9
Wayland Baptist (Texas), Jeff Lynn (resigns as head coach) - April 21
Wayland Baptist (Texas), Butch Henderson (named head coach) - May 4
Reinhardt (Ga.), Dr. Danny Cronic (named head coach) - May 20
Langston (Okla.), Robert "Mickey" Joseph (named interim head coach) - June 7
Florida Tech, Steve R. Englehart II (named head coach) - June 15

Golf
Bellevue (Neb.), Rob Brown (named head men's and women's coach) - June 15
Oklahoma Baptist, Mike Manlapig (named head women's coach) - July 6
Oklahoma Baptist, Kenny Lindsey (named head men's coach) - July 6
Oklahoma City, Marty McCauley (named head women's coach) - July 7
Taylor (Ind.), Jon Cavanagh (named head men's coach) - Aug. 5
Bellevue (Neb.), Shelly Hogan (named head women's coach) - Sept. 2
Saint Mary (Neb.), Wade Tracy (named head coach) - Nov. 17
Lubbock Christian (Texas), Gary Belt (named head men's coach) - Dec. 3

Men's Soccer
Martin Methodist (Tenn.), Gerry Cleary (named head coach) - Feb. 9
Lee (Tenn.), Paul Furey (named head coach) - Feb. 24
William Jewell (Mo.), Jefferson Roblee (named head coach) - April 27
Hope International (Calif.), Earl Alexander (named head coach) - May 4
Mount Vernon Nazarene (Ohio), Andrew Belleman (named head coach) - May 11
Mobile (Ala.), Roy Patton (named head coach) - June 8

Women's Soccer
Cumberland (Tenn.), Gavin McKinney (named head coach) - July 1
Northwest Christian (Ore.), Katie Casebeer (resigned as head coach) - Nov. 19
Saint Mary (Neb.), Shad Beam (named head coach) - Feb. 9
Martin Methodist (Tenn.), Tyson John (named head coach) - Feb. 11
Lyon (Ark.), Ben Parman (named head coach) - March 1
William Jewell (Mo.), Jefferson Roblee (named head coach) - April 27
Hope International (Calif.), Andrew Paine (named head coach) - May 4
Evergreen (Wash.), Adam Fenster (named head coach) - June 8

Softball
Taylor (Ind.), Brad Bowser (named interim head coach) - June 4
Our Lady of the Lake (Texas), James M. Kling (named head coach) - June 25
Rio Grande (Ohio), Dawnjene DeLong, (named head coach) - July 6
Shorter (Ga.), Melanie Carter (resigned as head coach) - Aug. 2

Swimming & Diving

Tennis
Baker (Kan.), Joe Ahmadian (named head men's & women's tennis coach) - June 24
Davenport (Mich.), Patrick Grashorn (named head women's coach) - Aug. 27

Track & Field
Benedictine (Kan.), Darin Schmitz (named head men's & women's coach) - March 8
Graceland (Iowa), Daniel Alvarado (named head men's and women's coach) - March 25
McPherson (Kan.), Cameron Magnall (named head coach) - May 16

Volleyball
St. Thomas (Fla.), Freideman Sifontes (named head coach) - June 20
Union (Tenn.), Kelly Elliott (named head coach) - July 13
MidAmerica Nazarene (Kan.), Kristin Vincent Steele (named head coach) - July 21
Briar Cliff (Iowa), Jill Muhe' (named head coach) - July 27
Morningside (Iowa), Sara Horn (named head coach) - Dec. 3
Culver-Stockton (Mo.), Caren Kemner (named head coach) - Dec. 7
Oklahoma City, Jen Gomez (resigned as head coach) - Dec. 21
Oklahoma City, Nikki Dieball (named head coach) - Jan. 17
Fresno Pacific (Calif.), Kelly Winter (named head coach) - March 24
Lewis-Clark State (Idaho), LaToya Harris (named head coach) - April 11
Evergreen (Wash.), Greg Spector (named head coach) - June 8

Wrestling
Shorter (Ga.), Matt Pitts (named assistant coach) - June 13
York (Neb.), Ramon Diaz (named head coach) - June 29
Indiana Tech, Mike Ester (named head coach) - Oct. 28
Bethany (Kan.), Jacob Marrs (named head coach) - Feb. 23
Benedictine (Kan.), Cy Wainwright (named head coach) - April 20
Truett-McConnell (Ga.), Jim Bailey (named head coach) - May 16

Athletic Administrators
McKendree (Ill.), Dr. Todd Reynolds (named director of athletics) - July 2
Dickinson State (N.D.), Tim Daniel (named interim director of athletics) - July 12
Dickinson State (N.D.), Dan Chelstrom (named sports information director/assistant track & field and cross country coach) - Aug. 2
Brescia (Ky.), Patrick Mrozowski (named director of athletics) - Aug. 4
William Woods (Mo.), Larry York (will retire as director of athletics effective June 30, 2011) - Dec. 6
Baker (Kan.), Theresa Yetmar (named director of athletics) - Dec. 16
Azusa Pacific (Calif.), Gary Pine (named director of athletics) - Feb. 23
Azusa Pacific (Calif.), Bill Odell (will retire as director of athletics) - Feb. 23
Rogers State (Okla.), Ron Bradley (named interim athletic director) - Feb. 24
Northwestern Oklahoma State, Bob Battisti (will retire as athletic director effective June 30, 2011) - April 7
The Sun Conference, Mark Pope (named commissioner) - April 11
Azusa Pacific (Calif.), Dr. Sharon Lehman (named associate athletics director & senior woman administrator) - May 26
Azusa Pacific (Calif.), Joe Reinsch (named sports information director) - May 26
Azusa Pacific (Calif.), Aaron Bartholomew (named assistant athletics director) - May 26
Azusa Pacific (Calif.), Bret Chesterson (named equipment manager) - May 26
Northwestern Oklahoma State, Andy Carter (named director of athletics) - June 9
Columbia (Mo.), Cindy Fotti (named associate director of athletics) - June 13
Southern Oregon, Bobby Heiken (named associate athletic director for development and marketing) - June 16
Rogers State (Okla.), Ryan Bradley (named director of athletics) - June 21