stop
Default Header

2018 Men's Outdoor Track & Field Athletes of the Week No. 3 (April 4)

OTF POW Men's

By Katie Green, Manager of Athletic Communications and Media

KANSAS CITY, Mo. – Hunter Miniard of Cumberlands (Ky.) been named the NAIA National Men's Outdoor Track Athlete of The Week and Alex Wellington of Hastings (Neb.) has been named the NAIA National Men's Outdoor Field Athlete of The Week, the national office announced Wednesday. The duo was selected based on their performances from April 9 - 14. 

Men’s Outdoor Track Athlete of the Week
Hunter Miniard, Cumberlands
SO, Maryville, Tenn.

  • Finished first out of nine in the 110-meter hurdles with a time of 14.74.
  • Finished first out of eight in the 400-meter hurdles with a time of 52.32.

Men’s Outdoor Field Athlete of the Week
Alex Wellington, Hastings
JR, Tuscon, Ariz.

  • Finished first out of 18 in shot put with a mark of 18.14.
  • Finished six-of-26 in the discus with a mark of 49.0.
  • Finished three-of-24 in the hammer with a mark of 57.06.

For the complete Athlete of the Week calendar, click here

Track Nominees: Odail Todd, Park (Mo.); Vicente Blanco, Lindenwood-Belleville (Ill.); Henrique Tsugiyama, William Woods (Mo.); Dillan Elkins, Tennessee Wesleyan; Jose Diaz, Reinhardt (Ga.); Ronan Philippot, Milligan (Tenn.); Rey Castellanos, Marymount California; Travis Thomas, Oregon Tech; Brian Comer, Multnomah (Ore.); Brandon Ruffin, St. Francis (Ill.); Carl Jones Jr., Mount Vernon Nazarene (Ohio); Chris Maxon, Indiana Wesleyan; Martin Schiele, Grace (Ind.); Caleb Anthony, Taylor (Ind.); Isaac Petsch, Rocky Mountain (Mont.); Sam Weeks, Lewis-Clark State (Idaho); Chance Hyatt, Carroll (Mont.); Chase Hiser, Morningside (Iowa); Tanner Goetsch, Northwestern (Iowa); Paul Paul, Mount Marty (S.D.); Turner Hill, Doane (Neb.); Leeshad O'Neal , Grand View (Iowa); Radovan Kemboi, Central Methodist (Mo.); Liam Barnsby, Baker (Kan.); Dajon Shaw, William Penn (Iowa); Maurice Davis, Missouri Valley; Carter Price, York (Neb.); Bruce Rosario, Bethel (Kan.); Jacob Clark, Friends (Kan.); Kevin Hallmon, Lindsey Wilson (Ky.); Seth Farmer, Shawnee State (Ohio); Tyler Williams, Cumberland (Tenn.); Sam Kiser, Campbellsville (Ky.); Nic Ganzeveld, Waldorf (Iowa); Aaron Ford , Jamestown (N.D.) ; Walker Olivier, Dakota State (S.D.); Lenzel Koskela, Valley City State (N.D.); Vaunghtre Young, Viterbo (Wis.); Oraine Palmer, Wiley (Texas); Korrion Session, Langston (Okla.) ; Aj Gruttadauro, WVU Tech; Seth Reynolds, Indiana East (Ind.); Clinton Campbell, Rio Grande (Ohio) ; Alfred Thomas, Central Christian (Kan.); Cody Walker, SAGU (Texas); Demetrius Turner, Wayland Baptist (Texas); Walter Ramsey, Loyola (La.); Lorenzo Newman, Webber International (Fla.); Joey DeBoer, Cornerstone (Mich.) 

Field Nominees: Tremaine Bobo, Missouri Baptist; Mason McCaleb, Columbia (Mo.); Ray Steele, William Woods (Mo.); Marquel Harris, Park (Mo.); Isaiah Woodruff, Tennessee Wesleyan; Jonathan Paolozzi, Reinhardt (Ga.); Jacob Brown, Multnomah (Ore.); Zuhuri Manley, Oregon Tech; Jalon Simpson, Olivet Nazarene (Ill.); Jon DeHaan, Taylor (Ind.); Mitchell Soviak, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Isaac Stuckey, Grace (Ind.); Jordan Downs, Bethel (Ind.); Zebadiah Boos, Providence (Mont.); Nolan Hofstee, Carroll (Mont.); Drew Klein, Doane (Neb.); Scott Johnson, Concordia (Neb.); Evan Simmons, Xavier (La.); James Plummer, Grand View (Iowa); Derek Robinson, William Penn (Iowa); Austin Cheatham, Tabor (Kan.); Noah Myers, Friends (Kan.); Derek Naegele, McPherson (Kan.) ; Brayden Russell, Campbellsville (Ky.); Anthony Thompson, Lindsey Wilson (Ky.); Caleb Staten, Cumberland (Tenn.); Madison Melendy, Cumberlands (Ky.); Justin Moore, Viterbo (Wis.); Tyler Lems, Dakota State (S.D.); Matt (Christopher) Lumley, Waldorf (Iowa); Ben Novak, Valley City State (N.D.); LaFranz Campbell, Wiley (Texas); Seth Greensage, WVU Tech; Andre Lowery, Point Park (Pa.); Javondii Myers, Carlow (Pa.); Alex Nichols, Rio Grande (Ohio); Leon Boyd, Wayland Baptist (Texas); Malik Johnson, Central Christian (Kan.); Antonio Brown, Webber International (Fla.); Aaron Whaley, Aquinas (Mich.)

 

2017-18 Men's Outdoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)

Week 1 (March 21): Brandt Wolters, McPherson (Kan.), Brandon Smiley, Indiana Tech 

Week 2 (March 28): Isaac Stuckey, Grace (Ind.), Oraine Palmer, Wiley (Texas) 

Week 3 (April 04): Grant Wickham, Hastings (Neb.), Devonte Fletcher, Tennessee Wesleyan 

Week 4 (April 11): James Plummer, Grand View (Iowa), John Gay, British Columbia 

Week 5 (April 18): Alex Wellington, Hastings (Neb.), Hunter Miniard, Cumberlands (Ky.)

 

Championship Information

NAIA Outdoor Track & Field Championship
Sports Rules - Outdoor Track & Field (M)