stop
Default Header

2019 NAIA Women's Outdoor Track and Field Athletes of the Week No. 5

NAIA - Outdoor Track & Field - McPherson (Kan.)

KANSAS CITY, Mo. – Amy Braimbridge of McPherson (Kan.) was named the NAIA outdoor track athlete of the week and Keely Parish of Hastings (Neb.) was named the NAIA outdoor field athlete of the week. The duo was chosen out of a pool of conference group winners.

Track Athlete of the Week
Amy Braimbridge, McPherson 
JR, Connolly, Australia

  • Braimbridge competed in the Bethel Invitational last week and tied a school record in the 200m.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 10 in the 100m with a time of 11.92
    • Finished first of eight in the 200m with a time of 24.34

 

Field Athlete of the Week
Keely Parish, Hastings (Neb.)
SR, Longmont, Colo.  

  • Parish competed in the UNK Loper Invite last week.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 20 in the discus with a mark of 46.91m
    • Finished second of 28 in the hammer throw with a mark of 54.13m

 

For more information on NAIA women’s indoor track & field, CLICK HERE

Track Nominees: Imani Hutchinson, Park (Mo.); Sandra Pflughoft, SCAD Atlanta (Ga.); Moesha Moncrieffe, Tennessee Wesleyan; Kiersten Lancaster, College of Idaho; Elizabeth Herbes, Eastern Oregon; Bree Weber, Southern Oregon; Celina Mayforth, St. Francis (Ill.); Isabel Hindt, Judson (Ill.); Nicole Syverson, Trinity Christian (Ill.); Grace Maletich, Saint Xavier (Ill.); Emma Jankowski, Bethel (Ind.); Jaydn Fuerst, Spring Arbor (Mich.); Missy Emery, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Jessica Sprinkles, Indiana Wesleyan; Brooke Endy, Carroll (Mont.); Eireann O'Connor, Montana Western; Kenzie Keune, Northwestern (Iowa); Samantha Schuyler, Dakota Wesleyan (S.D.); Pearl Morgan, Central Methodist (Mo.); Lexus Lovan, Graceland (Iowa); Ardeen Walker, MidAmerica Nazarene (Kan.); Lexus Lovan, Graceland (Iowa); Michaela Barretta, Grand View (Iowa); Lorena Moreno, Saint Mary (Kan.); Julie Loewen, Tabor (Kan.); Shelby Hundley, Friends (Kan.); Kaylee Lunn, Avila (Mo.); Savannah Gregory, Campbellsville (Ky.); Marissa Smith, Shawnee State (Ohio); Safia Bright, Lindsey Wilson (Ky.); Lauren Mchan, Cumberlands (Ky.); Abby Gawthorp, Cumberland (Tenn.); Kaila Jackson, Waldorf (Iowa); Josie Wolf, Dakota State (S.D.); Kara Grant, Wiley (Texas); Miki Romain, Our Lady of the Lake (Texas); Savannah Hart, Indiana East (Ind.); Kaeley Boyd, WVU Tech; Larissa Kijowski, Carlow (Pa.); Teresha Jacobs, Wayland Baptist (Texas); Natalie Dryden, Oklahoma City; Faith Calloway, USC Beaufort (S.C.); Keshara Atmore, Webber International (Fla.); Namiah Simpson, Southeastern (Fla.); Chanaiya Richards, Keiser (Fla.); Andrea Peterson, St. Thomas (Fla.); Aberdeen Williams , Florida Memorial; Destiny Copeland, Indiana Tech; Alexis Miller, Aquinas (Mich.); Kierra Rice, Siena Heights (Mich.); Alison Shapic, Madonna (Mich.); Nygia Pollard, Cornerstone (Mich.) 

Field Nominees: 
Megan McCrary, Missouri Baptist; Aaliyah Brown, Park (Mo.); Megan Van Harn, William Woods (Mo.); Liz Maller, Milligan (Tenn.); Jalicia Neil, Tennessee Wesleyan; Anna Miller, Northwest (Wash.); Emily Shaw, Southern Oregon; Madelyn Clausen, Trinity Christian (Ill.); Brittany Bodnar, St. Francis (Ill.); Alex Lambros, Saint Xavier (Ill.); Lynette Latocha, Olivet Nazarene (Ill.); Paige Sutter, Indiana Wesleyan; Queen Walker, Bethel (Ind.); Wally McKinney, Taylor (Ind.); Kyara Black, Spring Arbor (Mich.); Shana Cosby, Providence (Mont.) (Mont.); Nikki Krueger, Carroll (Mont.); Shay Brown, Doane (Neb.); Lydia Gerber, Dakota Wesleyan (S.D.); Vashti Nwagbaraocha, William Penn (Iowa); Michelle Carrillo, Grand View (Iowa); Maddie Minnaert, Benedictine (Kan.); Marchya Jackson, Central Methodist (Mo.); Autumn Avery, MidAmerica Nazarene (Kan.); Kristen Herzet, Bethel (Kan.); Kortney Schutt, Friends (Kan.); Arriana Benjamin, Bethany (Kan.); Jayda Cooper, Saint Mary (Kan.); Shyrelle Yates, Avila (Mo.); Marah Franz, Tabor (Kan.); Jasmin Green, Campbellsville (Ky.); Paige Pettell, Lindsey Wilson (Ky.); Raegan Granville, Cumberlands (Ky.); Kalea Barnett, Cumberland (Tenn.); Traia Hubbard, Dakota State (S.D.); Skila Rogers, Waldorf (Iowa); Shaiann Charles, Wiley (Texas); Beyonce Bobbitt, Rio Grande (Ohio); Loren Seely, Midway (Ky.); Olivia Miller, Carlow (Pa.); Miranda Schry, Point Park (Pa.); Jamie Fauver, WVU Tech; Tiona Owens, Wayland Baptist (Texas); Olivia Geisel, USC Beaufort (S.C.); Laura Borders, Webber International (Fla.); Nicolette Snyder, Keiser (Fla.); Nekeima Obike, Florida Memorial; Haley Hudson, Siena Heights (Mich.); Destiny Copeland, Indiana Tech; Payton Klein, Aquinas (Mich.)

 

2018-19 Women's Outdoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)


Week 1 (March 20): Bailey Turner, Park (Mo.), Ratesha Smith, Webber International (Fla.) 
Week 2 (March 27): Kylie Davis, Olivet Nazarene (Ill.), Anna Shields, Point Park (Pa.) 
Week 3 (April 03): Tiona Owens, Wayland Baptist (Texas), Emily Kearney, SCAD Atlanta (Ga.) 
Week 4 (April 10): Adrianna Shaw, Concordia (Neb.), Amy Braimbridge, McPherson (Kan.) 
Week 5 (April 17): Keely Parish, Hastings (Neb.), Amy Braimbridge, McPherson (Kan.)

 

Source: National Association of Intercollegiate Athletics

 

 

 

Championship Information

NAIA Outdoor Track & Field Championship
Sports Rules - Outdoor Track & Field (W)
Official Merchandise-Outdoor Track and Field