2017 Conference/A.I.I./Unaffiliated Group Tournaments

October 09, 2017

American Midwest Conference
Nov. 3 - Nov. 9 | Hosted by higher seed 
Tournament Page | Watch Live

Thursday, Nov. 9 - Championship Match
No. 1 Columbia (Mo.) def. No. 2 William Woods (Mo.), 3-0

Columbia (Mo.) automatic berth (regular-season champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
William Woods (Mo.) automatic berth (tournament runner-up to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

Two teams (Tournament #1 seed; Highest tournament finisher that is not #1 seed) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Appalachian Athletic Conference
Oct. 31 - Nov. 10 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 2 Tennessee Wesleyan def. No. 4 Truett-McConnell (Ga.), 3-0

Bryan (Tenn.) automatic berth (regular-season champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
Tennessee Wesleyan automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

Two teams (Regular-season champion; Conference tournament champion - if same team, then 2nd berth goes to Regular-Season #2 seed) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Association of Independent Institutions (A.I.I.)
Nov. 10 - Nov. 11 | Hosted by Georgia Gwinnett College | Lawrenceville, Ga. 
Tournament Page | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
No. 1 Georgia Gwinnett def. No. 2 Jamestown (N.D.), 3-1

Georgia Gwinnett automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


California Pacific Conference
Nov. 9 - Nov. 11 | Hosted by University of California, Merced | Merced, Calif.
Tournament Page | Bracket | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
No. 1 Embry-Riddle (Ariz.) def. No. 3 UC Merced (Calif.), 1-0

Embry-Riddle (Ariz.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Cascade Collegiate Conference 
Nov. 3 - Nov. 6  | Springfield, Ore.
Tournament Page | Watch Live

Monday, Nov. 6 - Championship Match
No. 1 Eastern Oregon def. No. 6 Northwest (Wash.), 2-0

Eastern Oregon automatic berth (#1 tournament seed) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
Northwest (Wash.) (Tournament runner-up) automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Two teams (#1 tournament seed; Conference tournament champion - if same team, then 2nd berth goes to Tournament Runner-Up) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Chicagoland Collegiate Athletic Conference
Nov. 3 - Nov. 10 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 – Championship Match
No. 2 Trinity Christian (Ill.) def. No. 4 Cardinal Stritch (Wis.), 3-2

Olivet Nazarene (Ill.) automatic berth (regular-season champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
Trinity Christian (Ill.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

Two teams (Regular-season Champion; Conference tournament champion - if same team, then 2nd berth goes to Regular-Season #2 seed) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Crossroads League
Nov. 1 - Nov. 11 | Hosted by higher seed 
Tournament Page | Watch Live

Saturday Nov. 11 - Championship Match
No. 1 Spring Arbor (Mich.) def. No. 2 Marian (Ind.), 2-1 (2OT)

Spring Arbor (Mich.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Golden State Athletic Conference 
Nov. 3 - Nov. 10 | Higher seeds host early rounds; Semifinals & Championship hosted by Vanguard University (Calif.) 
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
Vanguard (Calif.) tied Westmont (Calif.), 1-1 (2OT) (Vanguard advances on PKs, 4-1)

Vanguard (Calif.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Great Plains Athletic Conference
Nov. 2 - Nov. 10 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 2 Hastings (Neb.) tied No. 1 Concordia (Neb.), 0-0 (2OT) (Hastings advances on PKs, 3-2)

Hastings (Neb.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Heart of America Athletic Conference
Nov. 1 - Nov. 11 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Bracket | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
No. 2 Benedictine (Kan.) def. No. 4 Graceland (Iowa), 5-0

Central Methodist (Mo.) automatic berth (regular-season champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
Benedictine (Kan.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Two teams (Regular-season Champion; Conference tournament champion - if same team, then 2nd berth goes to conference tournament runner-up) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Kansas Collegiate Athletic Conference
Nov. 4 - Nov. 11 | Hosted by higher seed 
Tournament Page | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
Oklahoma Wesleyan def. Kansas Wesleyan, 4-0

Oklahoma Wesleyan automatic berth (regular-season champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)
Ottawa (Kan.) automatic berth (#2 seed in conference tournament) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

Two teams (Regular-season Champion; Conference tournament champion - if same team, then 2nd berth goes to conference tournament #2 seed) will earn automatic berths to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Mid-South Conference
Nov. 2 - Nov. 10 | Bowling Green, Ky. 
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 2 Lindsey Wilson (Ky.) def. No. 1 Cumberland (Tenn.), 1-0

Lindsey Wilson (Ky.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Red River Athletic Conference
Nov. 3 - Nov. 10 | Higher seeds host in early rounds; Semifinals & Championship hosted Texas A&M - Texarkana
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 5 St. Thomas (Texas) def. No. 3 Texas A&M-Texarkana, 1-0

St. Thomas (Texas) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


River States Conference
Nov. 4 - Nov. 11 | Hosted by higher seed 
Tournament Page | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
No. 2 Asbury (Ky.) def. No. 4 Rio Grande (Ohio), 3-0

Asbury (Ky.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Sooner Athletic Conference
Nov. 3 - Nov. 10 | Hosted by higher seed 
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 2 Science & Arts (Okla.) def. No. 1 John Brown (Ark.), 2-1 (2OT)

Science & Arts (Okla.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Southern States Athletic Conference
Nov. 3 - Nov. 10 | Hosted in Montgomery, Ala. 
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 1 Martin Methodist (Tenn.) def. No. 3 William Carey (Miss.), 4-2

Martin Methodist (Tenn.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


The Sun Conference
Nov. 4 - Nov. 10 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Watch Live

Friday, Nov. 10 - Championship Match
No. 2 Southeastern (Fla.) def. No. 1 Keiser (Fla.), 4-2

Southeastern (Fla.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (tournament champion) will earn an automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


Wolverine-Hoosier Athletic Conference
Nov. 1 - Nov. 11 | Hosted by higher seed
Tournament Page | Watch Live

Saturday, Nov. 11 - Championship Match
No. 3 Siena Heights (Mich.) def No. 1 University of Northwestern Ohio, 3-2 (OT)

Siena Heights (Mich.) automatic berth (tournament champion) to the National Championship Opening Round (Nov. 18)

One team (Regular-season Champion) will earn automatic berth to the National Championship Opening Round (Nov. 18)


For 2016 Women's Soccer Conference/A.I.I./Unaffiliated Group Tournaments, click here.
For 2015 Women's Soccer Conference/A.I.I./Unaffiliated Group Tournaments, click here.
For 2014 Women's Soccer Conference/A.I.I./Unafiliated Group Tournaments, click here
For 2013 Women's Soccer Conference/A.I.I./Unafiliated Group Tournaments, click here.

Show Menu