Send this article to a friend Print RSS

2004 NAIA Men's Soccer All-Americans

August 29, 2005

First Team

Name

Institution

Yr.

Pos.

Hometown

Orlando Ramirez

Fresno Pacific University (Calif.)

Sr.

F

Fresno, Calif.

Robert Mueller

Berry College (Ga.)

Sr.

F

Rostock, Germany

Ben Hunter

University of Rio Grande (Ohio)

So.

F

Doncaster, England

Fabricio Codeceira

Fresno Pacific University (Calif.)

Sr.

MF

Rio de Janeiro, Brazil

Edwin Disang

Grand View College (Iowa)

Sr.

MF

Gabrone, Botswana

Brian Ombiji

Lindsey Wilson College (Ky.)

Jr.

MF

Nairobi, Kenya

Ben Callon

University of Rio Grande (Ohio)

Jr.

MF

Blackburn, England

Mark Fahey

University of Rio Grande (Ohio)

Sr.

D

Preston, England

Pete McLellan

Lindsey Wilson College (Ky.)

Sr.

D

Glasgow, Scotland

Vladimir Roganovic

Columbia College (Mo.)

Jr.

D

Belgrade, Serbia and Montenegro

Bjarki Gudmundsson

Auburn University Montgomery (Ala.)

So.

GK

Keflavik, Iceland

Second Team

Name

Institution

Yr.

Pos.

Hometown

Andriy Budnyy

Azusa Pacific University (Calif.)

Jr.

F

Chernivtsi, Ukraine

Juan Pablo Irrera

Columbia College (Mo.)

Sr.

F

Buenos Aires, Argentina

Doco Wesseh

Judson College (Ill.)

Sr.

F

Monrovia, Liberia

Eddie Gutierrez

Fresno Pacific University (Calif.)

Sr.

MF

Porterville, Calif.

Simon Mulama

Park University (Mo.)

Jr.

MF

Kisii, Kenya

Phil Murray

Embry-Riddle University (Fla.)

Sr.

MF

Oldham, England

Andreas Rota

University of Mobile (Ala.)

Sr.

MF

Kingwood, Texas

Wilson Neto

Judson College (Ill.)

Sr.

D

Rio de Janeiro, Brazil

Robert Ochan

University of Mobile (Ala.)

Fr.

D

Nairobi, Kenya

Greg Young

Berry College (Ga.)

Sr.

D

Newcastle, England

Rastislav Martos

Grand View College (Iowa)

Sr.

GK

Bojna, Slovakia

Third Team

Name

Institution

Yr.

Pos.

Hometown

Simon Carey

University of Rio Grande (Ohio)

Sr.

F

Preston, England

Nik Djokic

Lindsey Wilson College (Ky.)

Fr.

F

Livonia, Mich.

Joe Gjertsen

The Evergreen State College (Wash.)

Sr.

F

Lakewood, Wash.

Thomas Siranga

Southern Nazarene University (Okla.)

Sr.

MF

Nairobi, Kenya

Cain Quiroz

Si Tanka University (S.D.)

Sr.

MF

Elsa, Texas

Hugo Gonzalez

Bethel College (Ind.)

Jr.

D

Puebla, Mexico

Nick Greenhouse

Auburn University Montgomery

Sr.

D

London, England

Paul Musoke

Martin Methodist College (Tenn.)

Sr.

D

Kampala, Uganda

Robert Oguda

Southern Nazarene University (Okla.)

Jr.

D

Nairobi, Kenya

Neil Patrickson

Flagler College (Fla.)

Fr.

D

Newcastle, England

Phillip Zabaks

Lindsey Wilson College (Ky.)

Fr.

GK

Sydney, Australia

Honorable Mention

Goalkeepers: Andrew Barclay, Brescia (Ky.); Jason Blickensdorf, Siena Heights (Mich.); Austin Branson, Covenant (Ga.); Ryan Burton, The Master's (Calif.); Steve Cox, Houghton (N.Y.); Pablo Fernandez, John Brown (Ark.); Reagyn Hall, Simon Fraser (B.C.); Courtney Hamilton, Huntington (Ind.); Martin Jones, Newman (Kan.); Andrew Moore, Rio Grande (Ohio); Caleb Mullins, Oklahoma Christian; Enrique Orejel, St. Xavier (Ill.); Michael Patton, William Jewell (Mo.); Tuomos Peltoniei, Northwood (Fla.); Jose Rodriguez, Si Tanka (S.D.); Byron Shueneman, Berry (Ga.); Mike Ten Clay, Northwestern (Iowa); Jeremy Wells, Concordia (Ore.); Steve Williams, Columbia (Mo.); Adam Whitehead, St. Scholastics (Minn.); Mike Whittaker, Notre Dame de Namur (Calif.); Craig Wight, Cumberland (Tenn.); Peter Young, Flagler (Fla.).

Defenders: Martin Antivero, Mid-Continent (Ky.); Kyle Bacon, Trinity International (Ill.); Martin Barreiro, Lindenwood (Mo.); Al Bastain, St. Scholastica (Minn.); Justin Boersma, Park (Mo.); Ty Bourgeois, Covenant (Ga.); Lucas Brooks, Concordia (Ore.); Tyler Callahan, St. Scholastica (Minn.); Justin Cole, Newman (Kan.); Danny Collins, Embry-Riddle (Fla.); Chris Conway, Grand View (Iowa); Hugh Davey, Embry-Riddle (Fla.); David De Felice, Concordia (Calif.); Justin Dudley, Simon Fraser (B.C.); Tobias Edenvik, Holy Names (Calif.); James Graber, Goshen (Ind.); Dusty Holbrook, Roberts Wesleyan (N.Y.); Graeme Jaap, Brescia (Ky.); Drake Jakovac, Albertson (Idaho); Paul Kujawski, Siena Heights (Mich.); Brandon Knauss, St. Ambrose (Iowa); Mark Lukoweiski, College of the Southwest (N.M.); Wayne Maden, Rio Grande (Ohio); Aaron Moses, Ohio Dominican; Darko Naumoski, Southern Nazarene (Okla.); Alan O'Hara, Thomas (Ga.); Jonathan Oman, Science and Arts of Oklahoma; Vince Peragine, Simon Fraser (B.C.); Trevor Perkins, Northwestern (Iowa); Anthony Putrus, Notre Dame de Namur (Calif.); Aqeel Rashaed, Tennessee Wesleyan; Jermain Ricketts, MidAmerica Nazarene (Kan.); Claudio Rubi (St. Thomas (Fla.); Efrain Salcedo, Vanguard (Calif.); Adam Schleich, Hastings (Neb.); Tom Stark, Madonna (Mich.); Russell Stewart, Cumberland (Ky.); Matt Trump, Baker (Kan.); Euan Wilson, Cumberland (Tenn.); Travis Yoakum, Si Tanka (S.D.); Zac Zalewski, Morningside (Iowa).

Midfielders: Daniel Agina, Southern Nazarene (Okla.); Craig Bamber, Roberts Wesleyan (N.Y.); Joseph Beytebiere, Concordia (Ore.); Greg Bowler, Cardinal Stritch (Wis.); Robbie Cairns, Simon Fraser (B.C.); Johan Carlson, Flagler (Fla.); John Chou, Simon Fraser (B.C.); Arron Craggs, Judson (Ill.); Ben Crozier, Union (Tenn.); Dan DeWitt, Northwestern (Iowa); Eamonn Dooley, Tiffin (Ohio); Mamadou Fall, Lindsey Wilson (Ky.); Sherman Gardner, Montreat (Tenn.); Raymundo Gonzalez, Bethel (Ind.); Stephan Guerin, William Carey (Miss.); Jimmy Gutierrez, Si Tanka (S.D.); Thorhallur Hinriksson, Auburn Montgomery (Ala.); Brett Hullander, King (Tenn.); Paul Johnson, Spring Arbor (Mich.); Layne Kreh, Cornerstone (Mich.); Chris Lisaka, Park (Mo.); Chris Loughlin, Notre Dame (Ohio); Joe McClary, McKendree (Ill.); Jose Melendez, Texas Wesleyan; Ross Moffat, Grand View (Iowa); Ali Mohamed, Milligan (Tenn.); Jamie Morgan, Northwood (Fla.); Matt Mueller, Columbia (Mo.); Stephen Murray, Lambuth (Tenn.); Masego Ntshingane, Auburn Montgomery (Ala.); Rodrigo Pardo, Mid-Continent (Ky.);  Fabio Pires, Oklahoma Baptist; Blake Ryan, William Jewell (Mo.); Andres Sanchez, Lindenwood (Mo.); Marcelo Santos, Holy Names (Calif.); Tommy Sawan, Hastings (Neb.); Julian Scott, Northland (Wis.); Cain Quiroz, Si Tanka (S.D.); Trevor Tharp, Warner Pacific (Ore.); Nenad Todorovic, Mary (N.D.); Daniel Whelan, Embry-Riddle (Fla.); Zach Wilkes, Madonna (Mich.); Luke Williams, Westmont (Calif.).

Forwards: Richard Askey, Martin Methodist (Tenn.); Tyson Becher, Briar Cliff (Iowa); David Bell, Berry (Ga.); Michael Bitler, St. Francis (Ind.); Nate Bogdanovich, Trinity International (Ill.); Andriy Budnyy, Azusa Pacific (Calif.); Matt Clark, Oklahoma Christian; Andrew Corazza, Simon Fraser (B.C.); Nene Coulibaly, Science and Arts of Oklahoma; Gerald Cruz, Si Tanka (S.D.); Lubomir Djurovic, Mary (S.D.); Mkohkheli Dube, Lindsey Wilson (Ky.); Allen Duble, Covenant (Ga.); Derek Ekland, St. Scholastica (Minn.); Barry Farrell, William Carey (Miss.); Nathan Ford, The Evergreen State (Wash.); Romaro Francis, St. Thomas (Fla.); Luis Garcia, Concordia (Ore.); Leonardi Gottardi, Mid-Continent (Ky.); Daniel Hermosillo, Texas A&M International; Matt Hess, Vanguard (Calif.); Hjortur Hjartarsson, Auburn Montgomery (Ala.); Ben Hunter, Rio Grande (Ohio); Saidi Issac, Park (Mo.); Malang Jarju, Bethel (Tenn.); Miki Javanovic, Mayville State (N.D.); Chris Johnson, Morningside (Iowa); Marty Johnston, Baker (Kan.); Frank Jonke, Notre Dame (Ohio); Nick Krueger, Hastings (Neb.); Robbie Mayfield, St. Ambrose (Iowa); Ronald Mugabi, Tiffin (Ohio); Armin Mujdzic, Grand View (Iowa); Dominique Nayaga, Southern Nazarene (Okla.); Ignacio Novas, Lindenwood (Mo.); Clifton PhilipW., Embry-Riddle (Fla.); Shawn Picou, Cumberland (Ky.); Jesus Rodriguez, Graceland (Iowa); Worteh Sampson, Madonna (Mich.); Tom Skilling, Cornerstone (Mich.); Guilherme Souza, Holy Names (Calif.); Ian Thompson, Embry-Riddle (Fla.); Steven Townley, Milligan (Tenn.); Alberto Villareal, Bethel (Ind.).