Send this article to a friend Print RSS

2005 NAIA Baseball All-Americans

August 31, 2005

 

First Team

P

Name

Institution

Yr

Hometown

1B

#Nick Klusaw

Oklahoma City University

Sr.

Papillion, Neb.

2B

Brian Lauderdale

North Georgia College & State University

Jr.

Roswell, Ga.

3B

Jerry Hodges

Harris-Stowe State College (Mo.)

Jr.

St. Louis, Mo.

SS

Kenny Holmberg

Embry Riddle University (Fla.)

Sr.

Palm Harbor, Fla.

IF

Ben Blanton

William Jewell College (Mo.)

Sr.

Liberty, Mo.

C

Stephen Vogt

Azusa Pacific University (Calif.)

So.

Visalia, Calif.

C

Josh Lindstrom

Tennessee Wesleyan College

Sr.

Sacramento, Calif.

OF

Sean Greear

Embry Riddle University (Fla.)

Sr.

Winter Haven, Fla.

OF

Joey Dyche

Lewis-Clark State College (Idaho)

Sr.

San Dimas, Calif.

OF

Ryan Andrews

Southern Nazarene University (Okla.)

Sr.

Missoula, Mont.

OF

Brad Coon

Trevecca Nazarene University (Tenn.)

Sr.

Willowick, Ohio

P

Jess LaCasse

Bellevue University (Neb.)

Sr.

Seattle, Wash.

P

B.J. Church

Lee University (Tenn.)

Jr.

Soddy-Daisy, Tenn.

P

Lance Marcum

McKendree College (Ill.)

Jr.

Centralia, Ill.

P

Mike Mlotkowski

Oklahoma City University

Sr.

Fairfax Station, Va.

DH

Zach Robinson

Point Loma Nazarene University (Calif.)

So.

San Diego, Calif.

RP

Jon Grijalva

Biola University (Calif.)

Sr.

San Clemente, Calif.

Second Team

 

P

Name

Institution

Yr

Hometown

1B

Donnie Burkhalter

Cumberland University (Tenn.)

Sr.

Groveland, Fla.

2B

Mark Capone

University of British Columbia

Jr.

Etobicoke, Ont.

3B

Phillip Cuadrado

Cumberland University (Tenn.)

Sr.

Poinciana, Fla.

SS

Angel Lopez

Ohio Dominican University

Sr.

Cidra, P.R.

IF

Brian Dinkelman

McKendree College (Ill.)

Jr.

Irvington, Ill.

C

Chris Torres

Cumberland University (Tenn.)

Sr.

Vero Beach, Fla.

C

Jimmy Stanfield

Lee University (Tenn.)

Sr.

Murfreesboro, Tenn.

OF

Jose Rivas

Lyon College (Ark.)

Sr.

Anzoategui, Venezuela

OF

Andrew Lefave

Missouri Valley College

Jr.

Anacortes, Wash.

OF

Richie Daigle

North Georgia College & State University

Sr.

Alpharetta, Ga.

OF

Ben Martin

St. Ambrose University (Iowa)

Jr.

Moline, Ill.

P

Patrick Ryan

Embry Riddle University (Fla.)

Sr.

Brooksville, Fla.

P

Derek Dufrane

Madonna University (Mich.)

Jr.

Belleville, Mich.

P

Danny Bonilla

Ohio Dominican University

Sr.

Aguada, P.R.

P

Rick Weber

Olivet Nazarene University (Ill.)

Sr.

DeRidder, La.

DH

Andy Bettis

Lyon College (Ark.)

So.

Jonesboro, Ark.

RP

Jake McMurran

Missouri Baptist University

Jr.

Stockton, Calif.

Honorable Mention
1B
Tyler Adams, Grand View College (Iowa); Jeremy Austin, Spalding University (Ky.); Justin Bird, Concordia University (Calif.); Josh Celigoy, Lewis-Clark State College (Idaho); Scott Edwards, Spring Arbor University (Mich.); Steve Gumpf, Seton Hill College (Pa.); Mike Herr, William Jewell College (Mo.); Scott Jay, Bethany College (Kan.); Terry McGowan, Dakota State University (S.D.); Alfredo Torres, Fisher College (Mass.); B.J. Ubrey, Webber International University (Fla.); Mitch Wade, Georgia Southwestern State University.

2B
Nate Burgard, Jamestown College (N.D.); Lance Casey, Houston Baptist University (Texas); Jesus Cortez, William Penn University (Iowa); Steve D'Entremont, Fisher College (Mass.); Derek DePew, Cumberland University (Tenn.); Steven Goins, California Baptist University; Mike Golom, University of Rio Grande (Ohio); Chris Lebeda, Bethany College (Kan.); Trent Mast, Taylor University (Ind.); T.J. Mayes, Lindenwood University  (Mo.); Alex Pascual, St. Thomas University (Fla.); Carlos Ramirez, Tennessee Wesleyan College.

3B
John Arisohn, Olivet Nazarene University (Ill.); Allen Balmer, Lewis-Clark State College (Idaho); Matt Imwalle, Oklahoma City University; Kenneth Olisky, Fisher College (Mass.); Dustin Price, Milligan College (Tenn.); Boya Quichocho, Jamestown College (N.D.); Kyle Rapinchuk, College of the Ozarks (Mo.); Justin Rickett, North Georgia College & State University; Arnaldo Rodriguez, Ohio Dominican University; Brent Sellers, Warner Southern College (Fla.); Jeff Tebeau, Spring Arbor University (Mich.); Chris Weems, Biola University (Calif.).

SS
Dustin Abel, Bacone College (Okla.); Ben Blanton, William Jewell College (Mo.); Brendan Christy, St. Xavier University (Ill.); Derrick Draper, Oregon Institute of Technology; Matt Durso, Lyndon State College (Vt.); Joe Engler, Minot State University (N.D.); David Gomillion, Thomas University (Ga.); Kody Hightower, Brevard College (N.C.); Scott Madsen, Bellevue University (Neb.); Dave Mirabal, Biola University (Calif.); Matt Soergel, Aquinas College (Mich.); Matt Timbrio, Campbellsville University (Ky.).

IF
Craig Antekeier, Aquinas College (Mich.); Dustin Bisonerte, LSU-Shreveport (La.); Jesus Castro, Judson College (Ill.); Joe Evans, Bellevue University (Neb.); Greg Gabbani, Dickinson State University (N.D.); Scott Hodsdon, Azusa Pacific University (Calif.); Tyler Hughes, University of British Columbia; Duane Kaley, Walsh University (Ohio); Todd Leitz, Flagler College (Fla.); Robert Matlock, Freed-Hardeman University (Tenn.); Archie Panfilli, Houston Baptist University (Texas); Joshua Valerio, Fisher College (Mass.).

C
Mark Aubrey, Spalding University (Ky.); Craig Ballentine, Trevecca Nazarene University (Tenn.); David Bates, William Jewell College (Mo.); Steve Bell-Irving, University of British Columbia; Zack Bockman, Robert Morris College (Ill.); Phil Budig, Avila University (Mo.); Gaby Cruz, Si Tanka University (S.D.); Joey Eugenio, Fisher College (Mass.); Adam Hackstedt, Concordia University (Ore.); Jose Herrera, Northwood University (Fla.); Anthony Hunter, Tiffin University (Ohio); Casey Huntsinger, Valley City State University (N.D.); Joe Janusik, Ohio Dominican University; Andy Kroeker, Biola University (Calif.); Chris Marek, Dakota Wesleyan University (S.D.); Chris Martinez, St. Thomas University (Fla.); Ryan Miller, Mount Mercy College (Iowa); Trey Mills, Thomas University (Ga.); Jason Pickett, Houston Baptist University (Texas); Tycen PoVey, Bellevue University (Neb.); Matt Spitzley, Aquinas College (Mich.); Jake Stambazze, Indiana Institute of Technology; Justin Sundlie, Lubbock Christian University (Texas).

OF
David Arnold, Lindenwood University (Mo.); Anthony Bennett, Lubbock Christian University (Texas); Nick Bohnenstiehl, McKendree College (Ill.); Ricke Breazeale, Belhaven College (Miss.); Adam Campbell, University of British Columbia; Aaron Coiteux, Concordia University (Ore.); Sam Cooke, Lyon College (Ark.); Greg Elie, Tennessee Wesleyan College; John Engers, Point Loma Nazarene University (Calif.); Richard Fixsen, Biola University (Calif.); Eric Fuehrer, Doane College (Neb.); Tim Galbraith, Union College (Ky.); Joe Greene, Madonna University (Mich.); Chris Guerra, Mount Mercy College (Iowa); Javier Guevara, Bethel College (Ind.); Danny Guidry, Oklahoma Baptist University; Thomas Gulledge, Dakota Wesleyan University (S.D.); Adrian Guyer, Lyndon State College (Vt.); Kevin Haney, Embry-Riddle University (Fla.); Steve Hardin, Concordia University (Mich.); Eric Hisner, Goshen College (Ind.); Tom Huntingford, Peru State College (Neb.); Jason James, Lindenwood University (Mo.); Robbie Jamison, Jamestown College (N.D.); Brandon Jiles, Dakota State University (S.D.); Palmer Kerr, Berry College (Ga.); Chad Lahna, Walsh University (Ohio); Joe Landi, University of St. Francis (Ill.); Todd Lehmer, Notre Dame College (Ohio); Steve Lenzi, Brevard College (N.C.); Doug Lonski, Valley City State University (N.D.); Oscar Loque, Si Tanka University (S.D.); Dusty Maddox, LSU-Shreveport (La.); Jeremy Marion, Fisher College (Mass.); Andres Mujica, Lambuth University (Tenn.); Felix Peguero, Oklahoma Baptist University; Jared Perdue, Shawnee State University (Ohio); Anthony Perry, Fisher College (Mass.); Scott Peterman, University of Rio Grande (Ohio); Preston Picard, Flagler College (Fla.); Jontae Roberson, Edward Waters College (Fla.); Daniel Robertson, Concordia University  (Calif.); Angel Santiago, William Penn University (Iowa); Aaron Seuss, California Baptist University; Hunter Stith, Spalding University (Ky.); Mike Swan, Lyndon State College (Vt.); Ryan Wilson, Oregon Institute of Technology; Mike Winklepleck, Morningside College (Iowa).

P
Grant Aschinger, Morningside College (Iowa); Brad Ashman, University of British Columbia; Jesse Ballard, Lyndon State College (Vt.); Ryan Barnes, Mount Mercy College (Iowa); Barrett Brown, Trevecca Nazarene University (Tenn.); Morgan Carlile, Campbellsville University (Ky.); Adam Carrico, Union College (Ky.); Ismael Cassillas, Benedictine College (Kan.); Jason Ciz, Dakota State University (S.D.); Brad Davis , Lewis-Clark State College (Idaho); Chris Erxleben, Spalding University (Ky.); Kyle Finch, Aquinas College (Mich.); Aaron Garrison, Houston Baptist University (Texas); Jesse Bahr, Missouri Baptist University; Reid Hamblet, Biola University (Calif.); Daniel Hearn, Belhaven College (Miss.); Jesse Hersey, Lyndon State College (Vt.); Garet Hill, Biola University (Calif.); Patrick Holland, Fisher College (Mass.); Chance Horne, Northwood University (Fla.); John Jefferson, Oregon Institute of Technology; Matt Kidd, Notre Dame College (Ohio); Jon Kirby, Lee University (Tenn.); Steve Kline, Cumberland University (Tenn.); Andrew Koop, Campbellsville University (Ky.); Justin Masterson, Bethel College (Ind.); Dan Mell, William Penn University (Iowa); Seth Minter, Culver-Stockton College (Mo.); Brandon Newman, Lubbock Christian University (Texas); Matthew Norfleet, Tennessee Wesleyan College; Ryan Quigley, St. Xavier University (Ill.); Rene Ramirez, Warner Southern College (Fla.); Wes Smiley, Houston Baptist University (Texas); Andy Steiner, Walsh University (Ohio); Robert Stockton, Dakota Wesleyan University (S.D.); Charlie Strandlund, Albertson College (Idaho); Craig Talbot, Jamestown College (N.D.); Ben Taylor, Goshen College (Ind.); Brandon Taylor, Spalding University (Ky.); Jeff Teasley, Point Loma Nazarene University (Calif.); Matt Thiessen, California Baptist University; Kurt Thompson, Tiffin University (Ohio); David Timm, Embry-Riddle University (Fla.); Geoff White, Jamestown College (N.D.); Jason Willard, North Georgia College & State University; Brian Woods, Ottawa University (Kan.); Matthew Yanke, Fisher College (Mass.); Tom Zieglewsky, Si Tanka University (S.D.).

DH
Chris Harden, Lindenwood University (Mo.); Daniel Hester, Reinhardt College (Ga.); Brian Madden, Southern Nazarene University (Okla.); Juan Mora, St. Thomas University (Fla.); Jacob Morales, Central Christian College (Kan.); Jose Reyes, Fisher College (Mass.); Dustin Sebastian, Indiana Institute of Technology; Jordan Taylor, Olivet Nazarene University (Ill.); Nelson Vargas, Si Tanka University (S.D.); Mike Warren, University of Rio Grande (Ohio).

RP
Justin Barnes, Mount Mercy College (Iowa); Kyle Fedorka, Madonna University (Mich.); Scott Heiberg, Malone College (Ohio); Danny Henry, Houston Baptist University (Texas); Donnie Johnson, Campbellsville University (Ky.); Jeff Kern, Jamestown College (N.D.); Derrick Landavazo, Lewis-Clark State College (Idaho); Nick Miles, Bethany College (Kan.); Zane Miller, Bretwon-Parker College (Ga.); Kyle Van Offeren, Fisher College (Mass.); Steve Wagner, Warner Southern College (Fla.).