Send this article to a friend Print RSS

2006 NAIA Baseball All-Americans

June 01, 2006

First Team

Pos.

Name

Institution

Yr.

Hometown

1B

Michael Harkins

Lubbock Christian University (Texas)

SR

Cedar Park, Texas

2B

Justin Fuller

Lewis-Clark State College (Idaho)

SR

Juneau, Alaska

3B

Ben Ramsey

Madonna University (Mich.)

SR

Englewood, Ohio

SS

#Brian Dinkelman

McKendree College (Ill.)

SR

Irvington, Ill.

IF

Junior Kelley

Auburn University Montgomery (Ala.)

JR

Whatley, Ala.

OF

Aaron Seuss

California Baptist University

JR

La Quinta, Calif.

OF

Angel Mercado

Cumberland University (Tenn.)

JR

Barranguitas, Puerto Rico

OF

Andrew Shaver

Lee University (Tenn.)

JR

Harrison, Tenn.

OF

Derrick Pyles

Embry-Riddle University (Fla.)

SR

Temecula, Calif.

C

Nick Stillwagon

Faulkner University (Ala.)

SR

Biloxi, Miss.

C

Brandon Harrigan

Oklahoma City University

JR

Sedalia, Colo.

P

Lance Marcum

McKendree College (Ill.)

SR

Centralia, Ill.

P

Eric van Slyke

Trevecca Nazarene University (Tenn.)

JR

Gilbert, Ariz.

P

Jon Kirby

Lee University (Tenn.)

SR

Irvine, Ky.

P

Brian Letko

Embry-Riddle University (Fla.)

JR

Moreno Valley, Calif.

RP

Donnie Johnson

Campbellsville University (Ky.)

SR

Winchester, Ky.

DH

Tony Iacovone

Urbana University (Ohio)

JR

Dayton, Ohio

# - Rawlings-NAIA Player of the Year

 

Second Team

Pos.

Name

Institution

Yr.

Hometown

1B

Bart Hunton

Urbana University (Ohio)

SR

Columbus, Ohio

2B

Brandon Whitfield

Seton Hill University (Pa.)

JR

Pittsburgh, Pa.

3B

Matt Imwalle

Oklahoma City University

SR

Redding, Calif.

SS

Matt Guiliano

University of Sioux Falls (S.D.)

SR

Valley Center, Calif.

IF

Sam Cooke

Lyon College (Ark.)

SR

Batesville, Ark.

OF

Dirk Miller

Robert Morris College (Ill.)

SR

Midlothian, Ill.

OF

Jeremy Williams

York College (Neb.)

SR

Dyer, Ark.

OF

Mike McIntyre

Bellevue University (Neb.)

JR

Antioch, Calif.

OF

Conner Janes

University of British Columbia

SR

Vancouver, B.C.

C

Stephen Vogt

Azusa Pacific University (Calif.)

JR

Visalia, Calif.

C

Scott Thomas

Missouri Baptist University

SO

Town & Country, Mo.

P

Shawn Schaefer

University of British Columbia

SO

Pitt Meadows, B.C.

P

Jeff McLaughlin

Oklahoma City University

SR

Sapulpa, Okla.

P

Jason Adkins

Montreat College (N.C.)

JR

Jacksonville, N.C.

P

Drew Shetrone

Cumberland University (Tenn.)

JR

Apopka, Fla.

RP

David Wasylak

Lubbock Christian University (Texas)

JR

Boston, Mass.

DH

Robert Lundy

California Baptist University

SO

Riverside, Calif.

 

Honorable Mention:

1B -Tyler Adams, Grand View (Iowa); Seth Beason, Friends (Kan.); Nick Dietzen, Biola (Calif.); Travis Granberry, Auburn-Montgomery (Ala.); Mike Herr, William Jewell (Mo.); Cole Knippling, Mount Marty (S.D.); Chris Limpach, Montreat (N.C.); Collin Martin, Webber International (Fla.); Ricky Pease, Taylor (Ind.); Jordan Royer, Lyndon State (Vt.); Victor Woolridge, Cumberlands (Ky.); Johnny Yiu, British Columbia

 

2B - Carlos Alvarado, Fisher (Mass.); Jeremy Arbiso, Avila (Mo.); Jacob Bastio, Minot State (N.D.); Jesus Castro, Judson (Ill.) ; Maurice Cole, Trevecca Nazarene (Tenn.); Joe Evans, Bellevue (Neb.); Adam Freeman, Savannah Art and Design (Ga.); Trent Mast, Taylor (Ind.); Erin Saterlee, Union (Ky.); Joel Torres, Bacone (Texas); Chris Weems, Biola (Calif.)

 

3B - Allen Balmer, Lewis-Clark State (Idaho); Justin Barner, Union (Ky.); Josh Bell, McKendree (Ill.); Aaron Boyer, Sioux Falls (S.D.); Hawkins Gebbers, Biola (Calif.); Matt Joiner, Robert Morris (Ill.); Mike McCarthy, Seton Hill (Pa.); Lupe Mendoza, Central Christian (Kan.); Ken Olisky, Fisher (Mass.); Devin Porter, Shorter (Ga.); Victor Roldan, Embry-Riddle (Fla.); Rob Webster, Lyon (Ark.)

 

SS - Victor Alvarez, Cumberland (Tenn.); Chris Burnsed, Tennessee Wesleyan; J.J. Burress, Newman (Kan.); Brendan Christy, Saint Xavier (Ill.); Brian Dinkleman, McKendree (Ill.); A.J. Fentanes, Houston Baptist (Texas); Scott Hodsdon, Azusa Pacific (Calif.); Matt Keel, Auburn-Montgomery (Ala.); Matt Martin, Rio Grande (Ohio); Randy Miller, Flagler (Fla.); Wandy Rosario, Fisher (Mass.); Matt Soergel, Aquinas (Mich.); Matt Vogel, Lewis-Clark State (Idaho);

 

IF -Brad Arnett, Missouri Baptist; Brad Chamberlain, Warner Southern (Fla.); Michael Crabtree, Houston Baptist (Texas); Bob Dubovec, Malone (Ohio); Steve Goins, California Baptist; Abel Gonzalez, Tennessee Wesleyan; Jesse Hersey, Lyndon State (Vt.); Adam Hurlbert, Dickinson State (N.D.); Andy Janzen, Huntington (Ind.); Casey Oliver, Albertson (Idaho); Birch Royal, Ottawa (Kan.); Thomas Royals, Belhaven (Miss.); Joey Sandercock, William Penn (Iowa)

 

OF - Tony Aldridge, Indiana Tech; Greg Alexander, William Carey (Miss.); Zach Archer, Texas Wesleyan; Justin Ard, Oklahoma Baptist; Derek Bodeen, Oregon Tech; Nick Bruning, Sioux Falls (S.D.); Jeremy Burgard, Jamestown (N.D.); Blake Busson, Bellevue (Neb.); Nate Chau, Rio Grande (Ohio); Josh Doane, Embry-Riddle (Fla.); Greg Elie, Tennessee Wesleyan; Adam Engelkamp, Midland Lutheran (Neb.); Tom Englehardt, Fisher (Mass.); Tim Galbraith, Union (Ky.); Luke Gregerson, Saint Xavier (Ill.); Justin Griffin, Northwood (Fla.); Steve Hardin, Concordia (Mich.); Jeff Hartwig, Urbana (Ohio); Jason James, Lindenwood (Mo.); Ryan Jimenez, William Penn (Iowa); Jacob Julius, Spalding (Ky.); Temple MacDonald, Campbellsville (Ky.); Dusty Maddox, Louisiana State-Shreveport; Derek Malikian, Marian (Ind.); Jeremy Marion, Fisher (Mass.); Brian Moore, Tiffin (Ohio); Eric Ohlman, Benedictine (Kan.); Pedro Perez, Missouri Baptist; Anthony Perry, Fisher (Mass.); Kevin Peterson, Tabor (Kan.); Chuck Poteet, Southern Poly State (Ga.); Jud Powers, Union (Tenn.); Ryan Rachal, Oklahoma City; Matt Reed, Warner Southern (Fla.); Trey Roberson, Wayland Baptist (Texas); Daniel Robertson, Concordia (Calif.); Angel Santiago, William Penn (Iowa); Philip Seston, The Master's (Calif.); Eddie Smith, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Keith Smith, William Jewell (Mo.); Greg Stalling, Albertson (Idaho); Mike Swain, California Baptist; Mike Swan, Lyndon State (Vt.); Mark Thompson, Lewis-Clark State (Idaho); Ed Warren, Dickinson State (N.D.); Blake Williams, Bluefield (Va.); Josh Widman, Saint Francis (Ind.); Steven Wright, Lyon (Ark.)

 

C - Josh Banda, California Baptist ; Pat Burke, Albertson (Idaho); Danny Consuegra, St. Vincent (Pa.); Adam Dalby, Oklahoma Baptist; Joey Eugenio, Fisher (Mass.); Scott Eyears, Dakota Wesleyan (S.D.); Chris Green, Bethany (Kan.); Justin Hart, Union (Ky.); Jared Henry, Saint Joseph's (Vt.); Adam Hill, William Jewell (Mo.); Bernie Hurley, Embry-Riddle (Fla.); Jonathan Kelley, Emmanuel (Ga.); Tad Litwiller, Taylor (Ind.); Nolan McCue, Cumberland (Tenn.); Jessie Mier, Lewis-Clark State (Idaho); Robert Mills, Cumberlands (Ky.); Brandon Riker, Spalding (Ky.); Dan Rudisilo, Newman (Kan.); Dustin Sobolik, Waldorf (Iowa); Matt Spitzley, Aquinas (Mich.); Chris Stocker, Purdue-North Central; Adonay Suarez, Northwood (Fla.); Shea Tonkin, Dakota State (S.D.); Kyle Wells, Rio Grande (Ohio)

 

P - Rick Austin, Seton Hill (Pa.); Jesse Bachman, Spring Arbor (Mich.); Wes Backes, Avila (Mo.); Jesse Ballard, Lyndon State (Vt.); Brian Baxter, Newman (Kan.); Adam Boudler, Malone (Ohio); Nate Bunton , Midland Lutheran (Neb.); Adam Burks, Georgetown (Ky.); Graham Campbell, Jamestown (N.D.); Zach Cordier, Webber International (Fla.); Mike Damchak, Spalding (Ky.); Scott Deen, Culver-Stockton (Mo.); Derek Dufrane, Madonna (Mich.); Chris Erxleben, Spalding (Ky.); Brad Fultz, Belhaven (Miss.); Brian Gartley, Georgia Southwestern State ; Doug Grant, British Columbia; Shea Harrison, Texas Wesleyan; Aaron Hartsock, California Baptist ; Garet Hill, Biola (Calif.); Ivan Izquierdo, Saint Thomas (Ga.); Josh Judy, Indiana Tech ; Ben Jukich, Dakota Wesleyan (S.D.); Will Kennedy, Madonna (Mich.); Trey Keoppel, Southern Nazarene (Okla.); Chris Kissock, Lewis-Clark State (Idaho); Luis Lara, Fisher (Mass.); Joe Martinson, Bethany (Kan.); Brian Mayfield, Bellevue (Neb.); Dan Mell, William Penn (Iowa); Ryan Meyler, McKendree (Ill.); Dan Miller, Saint Xavier (Ill.); Ken Olisky, Fisher (Mass .); Dustin Ottens, Dakota State (S.D.); Tom Peterson, Iowa Wesleyan; Ryan Pope, Savannah Art and Design (Ga.); Chad Rhoades, Oklahoma Baptist; Jason Roach, Albertson (Idaho); Nick Schwartz, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Steve Smith, Indiana Southeast; Chris Smith, Ohio Dominican; Jason Starr, Georgia Southwestern State; Ross Stout, California Baptist; Marcus Thorton, Central Christian (Kan.); John Tundis, Concordia (Calif.); Kyle VanOfferen, Fisher (Mass.); Adam Walker, Cumberlands (Ky.); Brandon Wolf, Grand View (Iowa)

 

RP - Anthony Barson, Malone (Ohio); Adam Gearhart, Indiana Wesleyan; Kyle Heatherington, Grand View (Iowa); Adam Honeycutt, Savannah Art and Design (Ga.); Jeff Kern, Jamestown (N.D.); Richard Riley, Southern Poly Sate  (Ga.); Kenny Riverra, Fisher (Mass.); Noah Rosso, Bellevue (Neb.); Kevin Smith, Union (Ky.); Andrew Soto, Concordia (Calif.); Jordan Stewart, Avila (Mo.); David Wasylak, Lubbock Christian (Texas); Austin Weilep, Lewis-Clark State (Idaho);

 

DH - Doug Antilla, MidAmerica Nazarene (Kan.); Steve Bell-Irving, British Columbia; Steve D'Entremont, Fisher (Mass.); Justin Dover, Brewton-Parker (Ga.); Chaz Gentry, Cumberlands (Ky.); Chris Griener, Robert Morris (Ill.) ; Dave Herrick, Madonna (Mich.); Bobby Katzman, Tennessee Wesleyan; Brian Madden, Southern Nazarene (Okla.); Chance Miles , Tabor (Kan.); Josh Smith, Embry-Riddle (Fla.); Kyle Thompson, Sioux Falls (S.D.)