Send this article to a friend Print RSS

2006 NAIA Division II Men's Basketball All-Americans

March 15, 2006

First Team

Name

Institution

Pos.

Yr.

Ht.

Hometown

#*Shea Washington

Southern Oregon University

F

Sr

6'7

Springfield, Ore.

Michael Bonaparte

College of the Ozarks (Mo.)

F

Jr

6'4

Grande Valley, Grenada

Antonio Davis

Urbana University (Ohio)

F

Sr

6'6

Columbus, Ohio

*Eric Fiegi

Corban College (Ore.)

C

Sr

6'9

Medford, Ore.

Eric Ford

Taylor University (Ind.)

G

Sr

6'0

Indianapolis, Ind.

Alex Kock

Huntington University (Ind.)

F

Jr

6'5

Auburn, Ind.

Drew Mathews

William Jewell College (Mo.)

F

Sr

6'4

Olathe, Kan.

Michael Pyle

Embry-Riddle University (Fla.)

F

Sr

6'6

Ormond Beach, Fla.

Chad Schuiteman

Northwestern College  (Iowa)

F

So

6'6

Sioux Center, Iowa

Jonny Viehland

Lindenwood University (Mo.)

F

Sr

6'6

New Haven, Mo.

 

#2006 NAIA Division II Men's Basketball Player of the Year
* - Repeat first-team All-American from 2005

 

Second Team

Name

Institution

Pos.

Yr.

Ht.

Hometown

Cedric Brown

Bluefield College (Va.)

F/C

Sr

6'6

Charlotte, N.C.

Kyle Ganton

Huntington University (Ind.)

F

So

6'5

Coldwater, Mich.

Perry Gilbert

Siena Heights University (Mich.)

F

Sr

6'4

Highland Park, Mich.

Adam Hepker

MidAmerica Nazarene University (Kan.)

G

So

6'0

Marquoneta, Iowa

Levell Hesia

Oregon Institute of Technology

G

Jr

5'5

Klamath Falls, Ore.

David Moore

Dominican University (Calif.)

C

Sr

6'6

Melbourne, Australia

Brock Seim

Dakota Wesleyan University (S.D.)

F

Jr

6'6

LaGrand, Iowa

Heath Sitton

College of the Ozarks (Mo.)

G

Jr

6'1

Seneca, Mo.

Mugabe Thomas

Cedarville University (Ohio)

F

Sr

6'4

Kingston, Jamaica

Donny Woods

Warner Pacific College (Ore.)

F

Sr

6'5

Lacey, Wash.

 

Third Team

Name

Institution

Pos.

Yr.

Ht.

Hometown

Doug Bell

Taylor University (Ind.)

F

Sr

6'8

Wadsworth, Ohio

Joshua Edmon

Trinity International University (Ill.)

F

Jr

6'4

Joliet, Ill.

Hallard Jackson

Black Hills State University  (S.D.)

F

Sr

6'7

Oakland, Calif.

John Jonker

Cornerstone University  (Mich.)

C

Jr

6'9

Grand Rapids, Mich.

Rico Marquez

Southwestern College (Kan.)

G

Sr

6'1

Oklahoma City, Okla.

Brian Montanaro

Daemen College  (N.Y.)

F

Sr

6'5

Syracuse, N.Y.

Monty Rogers

Mayville State University (N.D.)

F

Jr

6'5

Murray, Utah

Luke Ruter

Dordt College (Iowa)

G

Sr

6'4

Sioux Center, Iowa

Josh Suddath

Covenant College (Ga.)

G

Jr

6'2

Chattanooga, Tenn.

Joe Webb

Bellevue University (Neb.)

F

Jr

6'6

Kansas City, Kan.

 

Honorable Mention

Jared Adamson, Concordia University (Mich.); Noble Anthony, Montreat College (N.C.); Linnie Balfour, Cardinal Stritch University (Wis.); Ronald Bell, Cardinal Stritch University (Wis.); Dustin Bevard, Lindenwood University (Mo.); Justin Bonnichsen, Mount Marty College (S.D.); Gerard Bowden, Savannah College of Art and Design (Ga.); Andrew Bryant, Saint Ambrose University (Iowa); Mike Campbell, University of St. Francis (Ind.); Kenny Caraway, California State University - East Bay; Brent Cole, Doane College (Neb.); Damon Collins, Missouri Valley College; Matt Conboy, Oklahoma Wesleyan University; Robert Daniels, Indiana University Southeast; Tim Dial, Evangel University (Mo.); Derek Douglas, Aquinas College (Mich.); Donny English, Dickinson State University (N.D.); Ryan Exter, Embry-Riddle University (Fla.); Joshua Garrett, Cascade College (Ore.); Tyler Gaskin, Tennessee Wesleyan Unviersity; Courtney Haley, Minot State University (S.D.); Nate Harris, York College (Neb.); Marshal Hartman, Holy Names University (Calif.); Thomas Haynes, Bethel College (Tenn.); Mark Hess, Mount Vernon Nazarene University (Ohio); Jason Hicks, Walsh University (Ohio); Jason Isaacson, Dana College (Neb.); Kyle Iverson, Jamestown College (N.D.); Jeremiah Johnson, University of Maine-Machias; Ricky Kendrick, Southwestern College (Kan.); Micah Lancaster, Spring Arbor University (Mich.); Tim Lewis, Montreat College (N.C.); Bret Lickteig, Ottawa University (Kan.); Josh Liggins, Cornerstone University (Mich.); Ryan Luethy, Evangel University (Mo.); Jeff Mallory, Saint Vincent College (Pa.); Micah McCoy, Warner Southern College (Fla.); Marcus Moore, Grace College (Ind.); Michael Newcombe, Fisher College (Mass.); Steven Perry, Fisher College (Mass.); Jerome Pierce, Notre Dame College (Ohio); Norman Prather, William Penn University (Iowa); Dewayne Robinson, Judson College (Ill.); Ronald Robinson, William Jewell College (Mo.); Aaron Sawyer, Northwest College (Wash.); Brad Schmit, Morningside College (Iowa); Melvin Scott, Iowa Wesleyan University; Tramaine Stevens, Florida Memorial College; Adam Stringer, Iowa Wesleyan University; Curtis Thomas, Indiana Institute of Technology; Eric Walsh, Goshen College (Ind.); Chivas Whipple, Point Park University (Pa.); Archie Weatherspoon IV,  Mayville State University (N.D.); Mike Wood, California State University-East Bay.