Send this article to a friend Print RSS

2009 NAIA D-II Men's Basketball All-Americans

March 17, 2009
Article Image

March 17, 2009

Point Lookout, Mo. - The National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA) has released its 2008-09 Division II Men's Basketball All-America Teams and William Walker (Bethel, Ind.), a 6-6 senior from Michigan City, Mich. earned Player-of-the-Year honors. Walker averaged 20 points and 8.8 rebounds per game for the Pilots and led them to a 33-4 record and a trip to the Final Four. He also was named the National Association of Basketball Coaches (NABC) player-of-the-year back on Sunday evening (March 16).

Walker is joined on the first team by DeSean White (Northwood (Fla.)) a 6-7 senior from Philadelphia, Pa., who is the only player to be a repeat first-team selection. White averaged 19.5 points and nearly 10 rebounds per game as he helped lead Northwood to the quarterfinals with a 27-6 overall record.

2009 NAIA Division II Men's Basketball All-Americans

All-America First Team 

Name

School

Pos

Yr

Ht

Hometown

Steve Briggs

Oklahoma Wesleyan

G

Jr.

5-10

Duncanville, Texas

Eric Gaff

Grace (Ind.)

P

P

6-10

Elkhart, Ind.

Jguwon Hogges

Oregon Tech

G

Sr.

5-8

Atwater, Calif.

Brett Humpal

Iowa Wesleyan

G

Sr.

6-4

Decorah, Iowa

Pedja Lazic

Aquinas (Mich.)

F

Sr.

6-6

Kentwood, Mich.

Nathan Menefee

Evergreen State (Wash.)

G

Jr.

5-11

Tacoma, Wash.

Joe Shardo

Walsh (Ohio)

F

Sr.

6-5

Yorkshire, Ohio

#William Walker

Bethel (Ind.)

F

Sr.

6-6

Michigan City, Ind.

*DeSean White

Northwood (Fla.)

P

Sr.

6-8

Philadelphia, Pa.

Kale Wiertzema

Northwestern (Iowa)

G

Sr.

6-3

Hills, Minn.

 *repeat first team All-American selection from 2008

#2009 NAIA Division II National Player of the Year

 
All-America Second Team

Name

School

Pos

Yr

Ht

Hometown

Yannick Anzuluni

Houghton (N.Y.)

F

Jr.

6-8

Ottawa, Ont.

Luke Enos

Black Hills State (S.D.)

F

So.

6-7

Faith, S.D.

Ben Falkenberg

Mount Vernon Nazarene (Ohio)

G

Sr.

5-11

Wadsworth, Ohio

Sean High

Central Christian (Kan.)

G

Sr.

5-10

Chicago, Ill.

Antonio Jones

St. Thomas (Fla.)

G

Jr.

5-10

Miami, Fla.

Adam Moore

Warner Pacific (Ore.)

F

Sr.

6-7

Everett, Wash.

DeJovaun Sawyer-Davis

St.Francis (Ind.)

F

So.

6-5

Anderson, Ind.

Carvelle Taylor

St. Mary (Kan.)

G

Sr.

6-1

McDonough, Ga.

Nick Thompson

Morningside (Iowa)

P

Sr.

6-6

Bettendorf, Iowa

Corey Viet

Grand View (Iowa)

F

Jr.

6-6

Ackley, Iowa






















All-America Third Team

David Birch Ottawa (Kan.) G Sr. 6-1 Olathe, Kan.
Tyler DeBord Embry-Riddle (Fla.) F Sr. 6-5 St. Cloud, Fla.
Curtis Dixon Bluefield (Va.) G Sr. 6-3 Charleston, S.C.
Kurt Gruppen Trinty Christian (Ill.) F Sr. 6-3 Zeeland, Mich.
Derell Henderson Warner (Fla.) F Jr. 6-7 Winter Haven, Fla.
Antonio Murrell Indiana Wesleyan G Sr. 6-0 Indianapolis, Ind.
Kyle Prochaska Bellevue (Neb.) F Sr. 6-4 Wahoo, Neb.
Sadiel Rojas Oklahoma Wesleyan F So. 6-4 Duncanville, Texas
Cory Stone Ozarks (Mo.) F Sr. 6-5 Reed Springs, Mo.
Brady Wiebe Dakota Wesleyan F So. 6-6 Madison, S.D.














Honorable Mention (listed alphabetically by name)

Name                                     School
Seth Atkins                            Morningside (Iowa)

Cain Atkinson                       Black Hills State (S.D.)

Scott Buschman                  Viterbo (Wis.)

Zach Coverstone                 Indiana Wesleyan

Nathan Cox                           Davenport (Mich.)

Chris DeMarco                     Dominican (Calif.)

Pete Dunbar                         Indiana University-Northwest

Jazzmarr Ferguson             Indiana University-Southeast

Kris Groce                             Eastern Oregon

Jared Howerton                   College of the Ozarks

Brandon Ivery                       Rio Grande (Ohio)

Will John Johnson              Black Hills State (S.D.)

David King                            Southwestern (Kan.)

Logan Kingma                     Dordt College (Iowa)

Matt Kingshott                      Cornerstone (Mich.)

Nate Lebsock                       Dickinson State (N.D.)

John Lierman                       Aquinas (Mich.)

Ryne Lightfoot                      Bethel (Ind.)

Phil McClintock                    Ottawa (Kan.)

Errick McCollum II               Goshen (Ind.)

Craig McGee                        College of Idaho

Kris Miller                              William Penn (Iowa)

Tauran Moore                       Cal State-East Bay

Justin Parnell                       Oregon Tech

Aaron Patterson                   Minot State (N.D.)

Omar Reed                           Bluefield (Va.)

Daniel Rose                         Cedarville (Ohio)

Coryon Ross                        Bluefield (Va.)

Kyle Savely                            King (Tenn.)

Kyle Semprini                       Briar Cliff (Iowa)

Jeremy Shardo                    Walsh (Ohio)

Cedric Sims                         Madonna (Mich.)

Landon Skinner                   Judson (Ill.)

Zach Sowers                        William Jessup (Calif.)

Trey Triplett                           Cardinal Stitch (Wis.)

Mikah Turner                        Berea (Ky.)

Baree Ward                          Northwood (Fla.)

Jonathan Woods                 Sterling (Kan.)