Send this article to a friend Print RSS

2008 NAIA Division I Women's Basketball Conference Tournaments

January 03, 2008

American Midwest Conference

Chicagoland Collegiate Athletic Conference

Quarterfinals - February 29 (at Highest Seed)

#1 McKendree (22-8) def. #8 Hannibal-LaGrange (1-28), 84-37
#4 Mo. Baptist (14-15) def. #5 Ill. Springfield (12-19), 74-53
#3 Columbia (16-14) def. #6 Williams Baptist (10-20), 102-55

#2 Harris-Stowe (21-8) def. #7 Williams Woods (4-23), 77-53

 

Semifinals - March 6 (at Highest Seed)

#1 McKendree (23-8) def. #4 Mo. Baptist (14-16), 69-50
#3 Columbia (17-14) def. #2 Harris-Stowe (21-9), 63-56 (OT)

 

Finals - March 8 (at Highest Seed)

#1 McKendree (24-8) def. #3 Columbia (17-15), 78-66

 

First Round - March 4 (at Highest Seed)

#5 St. Francis (18-13) def. #4 Ind. South Bend (19-12), 73-68

#3 Robert Morris (18-12) def. #6 Illinois Tech (11-19), 80-49

 

Semifinals - March 6 (at Highest Seed)

#2 Olivet Nazarene (23-6) def. #3 Robert Morris(19-13), 101-99

#1 Saint Xavier (23-7) def. #5 St. Francis (18-14), 85-73

 

Finals - March 8 (at Highest Seed)

#2 Olivet Nazarene (24-6) def. #1 Saint Xavier (23-8), 103-87

Frontier Conference

Golden State Athletic Conference

Quarterfinals - March 5 (at Maroon Activity Center)

#2 Carroll (24-4) def. #7 Montana Tech. (11-18), 71-58
#1 Lewis-Clark (25-4) def. #8 Great Falls (12-19), 81-44

 

Quarterfinals - March 6 (at Maroon Activity Center)

#3 Westminster (24-7) def. #6 Rocky Mountain (11-20), 64-61

#5 Mont Western def. #4 MSU Northern(16-13), 58-57 (OT)

 

Semifinals - March 7 (at Maroon Activity Center)

#2 Carroll (25-4) def. #3 Westminster (24-8), 72-49
#1 Lewis-Clark (26-4) def. #5 Mont. Western (18-13), 87-69

 

Finals - March 8 (at Maroon Activity Center)

#1 Lewis-Clark (27-4) def. #2 Carroll (25-5), 70-60

 

First Round - March 5 (at Highest Seed)

#1 Point Loma Nazarene (26-2) def. #8 Biola (9-22), 73-52

#2 Vanguard (23-4) def. #7 Hope International (17-16), 86-61

#6 Cal Baptist (17-11) def. #3 Azusa Pacific (24-7), 73-62

#5 The Master's (20-10) def. #4 Westmont (21-8), 73-61

 

Semifinals - March 7 (at Highest Seed)

#1 Point Loma Nazarene (27-2) def. #5 Master's (20-11), 75-59

#2 Vanguard (24-4) def. #6 Cal Baptist (17-12), 84-56

 

Finals - March 10 (at Highest Seed)

#1 Point Loma Nazarene (28-2) def. #2 Vanguard (24-5), 53-52

Gulf Coast Athletic Conference

Mid-South Conference

First Round - March 4 (at Highest Seed)

#10 SUNO (7-19) def. #7 Spring Hill (7-22), 77-74

#9 Dillard (11-19) def. #8 Tougaloo (7-22), 80-74

 

Quarterfinals - March 6 (at Highest Seed)

#1 Loyola (25-5) def. #9 Dillard (7-20), 66-58

#2 Xavier (25-6) def. #10 SUNO (7-20), 65-49

#3 Mobile (18-13) def. #6 Belhaven (14-15), 91-61

#4 William Carey (16-10) def. #5 LSUS (13-15), 76-71

 

Semifinals - March 8 (at Highest Seed)

#2 Xavier (26-6) def. #3 Mobile (18-14), 74-72
#1 Loyola (25-5) def. #4 William Carey (15-11), 96-71

 

Finals - March 11 (at Highest Seed)

#2 Xavier (27) def. #1 Loyola (26-6, 65-64

 

First Round - March 8 (at Easter Kentucky Expo Center)

#4 Campbellsville (18-12) def. #5 WVU Tech (13-17), 96-82
#3 Georgetown (20-9) def. #6 Pikeville (6-23), 83-51

 

Semifinals - March 9 (at Easter Kentucky Expo Center)

#1 Lindsey Wilson (21-9) def. #4 Campbellsville (18-13), 75-68

#3 Georgetown (21-9) def. #2 Cumberlands (22-8), 66-63

 

Finals - March 10 (at Easter Kentucky Expo Center)

#3 Georgetown (22-9) def. #1 Lindsey Wilson (21-10), 78-73

 

Red River Athletic Conference

Sooner Athletic Conference

Quarterfinals - March 6 (at SW Assemblies of God)

#1 Langston(27-1) def. #8 SW Assemblies of God(6-21), 65-61

#4 Huston-Tillotson(11-15) def. #5 Jarvis Christian(11-14), 78-66

#2 Wiley (26-5) def. #7 Paul Quinn (8-19), 76-44

#3 Texas Wesleyan (19-10) def. #6 Bacone (14-14), 61-41

 

Semifinals - March 7 (at SW Assemblies of God)

#1 Langston (28-1) def. #4 Huston-Tillotson (11-16), 68-54

#2 Wiley (27-5) def. #3 Texas Wesleyan (19-11), 78-54

 

Finals - March 8 (at SW Assemblies of God)

#1 Langston (29-1) def. #2 Wiley (27-6), 61-55

First Round - March 5 (at Oklahoma Christian)

#5 OK Christian (17-13) def. #12 St. Gregory's (5-25), 76-52

#8 John Brown (11-20) def. #9 Rogers State (13-18), 62-50

#7 Wayland Baptist (15-16) def. #10 Northwestern (7-22), 67-63

#6 USAO (17-13) def. #11 MACU (8-25), 67-61

 

Quarterfinals - March 7 (at Oklahoma Christian)

#2 Okla. Baptist (28-3) def. #7 Wayland Baptist (15-17), 67-51

#1 Oklahoma City (26-4) def. #8 John Brown (11-21), 96-47

#4 Lubbock Christian(23-8) def. #5 OK Christian(17-14), 62-55 (OT)

#3 Southern Nazarene (25-5) def. #6 USAO (17-14), 79-73

 

Semifinals - March 8 (at Oklahoma Christian)

#1 Oklahoma City(27-4) def. #4 Lubbock Christian(23-9), 71-49

#2 OK Baptist(29-3) def. #3 Southern Nazarene(25-6), 87-86 (OT)

 

Finals - March 11 (at Oklahoma Christian)

#1 Oklahoma City(28-4) def. #2 Oklahoma Baptist(29-4), 83-73

 

Southern State Athletic Conference

TranSouth Athletic Conference

Quarterfinals - March 6 (at Lee University)

#2 Berry (25-6) def. #7 AUM (12-18), 65-51

#3 Emmanuel (23-7) def. #6 Brenau (16-15), 84-59

#5 Southern Poly (18-12) def. #4 Shorter (20-11), 66-50

#1 Lee (29-2) def. #8 Southern Wesleyan (12-18), 108-87

 

Semifinals - March 7 (at Lee University)

#2 Berry (26-6) def. #3 Emanuel (23-8), 52-48

#1 Lee (30-2) def. #5 Southern Poly (18-13), 75-41

 

Finals - March 8 (at Lee University)

#1 Lee (31-2) def. #2 Berry (26-7), 85-55

First Round - March 3 (at Highest Seed)

#8 Cumberland (14-17) def. #9 Mic-Continet (9-22), 77-51

#7 Martin Methodist(6-24) def. #10 Blue Mountain (5-25), 94-69

 

Quarterfinals - March 5 (at Highest Seed)

#1 Union (30-0) def. #8 Cumberland (14-18), 106-78

#2 Freed-Hardeman (25-6) def. #7 Martin Methodist (6-25), 86-71

#3 Lambuth (23-8) def. #6 Lyon (18-13), 67-53

#4 Trevecca Nazarene (19-10) def. #5 Bethel (14-16), 69-53

 

Semifinals - March 7 (at Highest Seed)

#1 Union (31-0) def. #4 Trevecca Nazarene (19-11), 82-74

#2 Freed-Hardeman (26-6) def. #3 Lambuth (23-9), 76-45

 

Finals - March 10 (at Highest Seed)

#1 Union (32-0) def. #2 Freed-Hardeman (26-7), 73-62

 

Independent

 

Quarterfinals - March 7 (at Claflin University)

#4 Morris (9-21) def. #5 Allen (0-28), 85-71

 

Semifinals - March 8 (at Claflin University)

#1 Brescia (17-12) def. #4 Morris (9-22), 75-53

#2 Park (15-14) def. #3 Voorhees (15-16), 70-40

 

Finals - March 9 (at Claflin University)

#1 Brescia (17-12) def. #2 Park (15-14), 66-62


View the results from all the 2007 Conference Tournaments, click here