Send this article to a friend Print RSS

2005 NAIA Women's Outdoor Track & Field All-Americans

September 01, 2005

Women's 100-Meter Dash
Nickesha Anderson, Missouri Baptist; Rosemary Okafor, McKendree (Ill.); Tatiana Simon, Langston (Okla.); Stephanie Woodfin, Cumberland (Ky.); Equilla Weatherton, Wayland Baptist (Texas); Mary Russell, Huston-Tillotson (Texas)

Women's 200-Meter Dash
Nickesha Anderson, Missouri Baptist; Rosemary Okafor, McKendree (Ill.); Darnesha Sellers, Langston (Okla.); Erica Young, Bethel (Ind.); Tamara Rigby, Florida Memorial; Tomoye Bryan, MidAmerica Nazarene (Kan.)

Women's 400-Meter Dash
Nickesha Anderson, Missouri Baptist; Rosemary Okafor, McKendree (Ill.); Lauren Seibel, British Columbia; Tamisha Rose, Hastings (Neb.); Kyli Bean, Oklahoma Baptist; Brandee Means, Langston (Okla.)

Women's 800-Meter Dash
Rebecca Johnstone, Simon Fraser (B.C.); Kyta Ferrer, Oklahoma Baptist; Julia Howard, Simon Fraser (B.C.); Bethany McCoy, Olivet Nazarene (Ill.); Maresia Pencil, Missouri Baptist; Renee Wageman, Northwest (Wash.)

Women's 1;500-Meter Run
Julia Howard, Simon Fraser (B.C.); Evelina Slatinska, Central Methodist (Mo.); Natalie Perkins, Concordia (Calif.); Jenny Thune, Vanguard (Calif.); Molly Engel, Concordia (Neb.); Carmin Green, Olivet Nazarene (Ill.)

Women's 5;000-Meter Run
Mirriam Kaumba, Oklahoma Baptist; Heather McEwen, British Columbia; Genevieve Binsfield, Minot State (N.D.); Lyuda Anderson, MidAmerica Nazarene (Kan.); Tiffany Stilwater, Northwest (Wash.); Natalie Perkins, Concordia (Calif.)

Women's 10;000-Meter Run
Miriam Kaumba, Oklahoma Baptist; Lyuda Anderson, MidAmerica Nazarene (Kan.); Petrana Petkova, Goshen (Ind.); Samantha Maat, Cedarville (Ohio); Jasmine Marks, Point Loma Nazarene (Calif.); Anna Stumbo, Westmont (Calif.)
 
Women's 3;000-Meter Race Walk
Megan Huzzy, British Columbia; Lindsey Hipp, Malone (Ohio); Caitlin Ayers, Lindenwood (Mo.); Beth Lewis, Central Methodist (Mo.); Ashley Thomas, Malone (Ohio); Billie Robinson, Rio Grande (Ohio)

Women's 100-Meter Hurdles
Ruky Abdulai, Simon Fraser (B.C.); Janeille Brathwaite, Wayland Baptist (Texas); Kelley Park, Windsor (Ontario); Melanie Lachapelle, Windsor (Ontario); Jessica Olfert, British Columbia; Stephanie Allers, Cornerstone (Mich.)

Women's 400-Meter Hurdles
Shawna Kern, Mary (N.D.); Lauren Welch, British Columbia; Keyonna Hornbuckle, Oklahoma Baptist; Halimat Ismala, McKendree (Ill.); Ashley Steckle, Windsor (Ontario); Chelsea Shelnick, Tiffin
(Ohio)

Women's 3;000-Meter Steeplechase
Angi Axmann, Black Hills State (S.D.); Meredith MacGregor, Simon Fraser (B.C.); Tiffany Ackerman, Mary (N.D.); Kelly Waterman, Concordia (Neb.); Joanna Genter, Malone (Ohio); Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific (Calif.)

Women's Marathon
Tausha Kuzmic, Lewis-Clark State (Idaho); Rebekah Brock, Oklahoma Baptist; Melissa Lehman, Goshen (Ind.); Maria Herrera, Concordia (Calif.); Melissa Schmidt, Mount Marty (S.D.); Cassie Knutson, Black Hills State (S.D.)

Women's 4x100-Meter Relay
Langston (Okla.) (Darnesha Sellers, Tasia Galbreath, Tatiana Simon, Dominique McDonald); Missouri Baptist (Rachel Baldwin, Sherline Duncan, Charminique Ray, Nickesha Anderson); Florida Memorial (Tamara Rigby, Zindzi Swan, Angelaine Villarceau, Tavara Rigby); Huston-Tillotson (Texas) (Ruma Brown, Ashley Smith, Lydia Ernest, Mary Russell); Voorhees (S.C.) (DeOndra McCoy, Sherly Sylvester, Keisha Tulloch, Lindsay Colclough); Missouri Valley (Shantelle Reynolds, Lynn Dettenwanger, Shameice Bailey, Linze Leimkuehler)

Women's 4x400-Meter Relay
Oklahoma Baptist (Keyonna Hornbuckle, Melissa Mount, Kyta Ferrer, Kyli Bean); Langston (Okla.) (Darnesha Sellers, Tatiana Simon, Dominique McDonald, Brandee Means); Huston-Tillotson (Texas) (Ruma Brown, Ashleigh Blackmon, Lydia Ernest, Mary Russell); Bristish Columbia (Lauren Seibel, Alena Stewart, Kari-Jean McKenzie, Lauren Welch); Cornerstone (Mich.) (Stephanie Allers, Kim Lorenzen, Shannon Bambach, Cathi Velzen); Missouri Baptist (Charminique Ray, Maresia Pencil, Nicola Smith, Nickesha Anderson)

Women's 4x800-Meter Relay
Simon Fraser (B.C.) (Alexadra Krasovska, Kristen Kolstad, Rebecca Johnstone, Julia Howard); Oklahoma Baptist (Chandra Huckabay, Melissa Mount, Kyli Bean, Kyta Ferrer); Olivet Nazarene (Ill.) (Carmin Green, Abby Heinold, Sara Batkiewicz, Bethany McCoy); Concordia (Neb.) (Jennifer Nikkila, Angela Matthews, Micah Dubbs, Molly Engel); Black Hills State (S.D.) (Jamie Hahn, Liz Woodruff, Angi Axmann, Wesleigh Hardy); Point Loma Nazarene (Calif.) (Lauren Quinn, Christina Metzler, Kristal Peterson, Alisa Boon)

Women's High Jump
Heike Siener, Point Loma Nazarene (Calif.); Zindzi Swan, Florida Memorial; Erin Kinney, Warner Pacific (Ore.); Jackie Fleddermann, Missouri Baptist; Shannon Burmaster, Cornerstone (Mich.); Ruky Abdulai, Simon Fraser (B.C.)

Women's Pole Vault
Amanda Haines, Siena Heights (Mich.); Meagan Bauer, Doane (Neb.); Kristen Schwehr, Mary (N.D.); Delainey Rockwell, Point Loma Nazarene (Calif.); Kristi Hook, Biolo (Calif.); Morgan Altizer, Azusa Pacific (Calif.)

Women's Long Jump
Ruky Abdulai, Simon Fraser (B.C.); Zindzi Swan, Florida Memorial; Kelley Park, Windsor (Ontario); Ebony Phillips, Friends (Kan.); Lynn Dettenwanger, Missouri Valley; Noelia Garcia, Aquinas (Mich.)

Women's Triple Jump
Ruky Abdulai, Simon Fraser (B.C.); Zindzi Swan, Florida Memorial ; Kayla Pietzyk, Doane (Neb.); Agnieszka Jankowska, McKendree (Ill.); Renee Faimon, Hastings (Neb.); Katie Carroll, Point Loma Nazarene (Calif.)

Women's Shot Put
Shernelle Nicholls, Missouri Baptist; Aubrey Baxter, Mary (N.D.); Marissa Moore, Sioux Falls (S.D.); Carina Alejo, Concordia (Calif.); Denise Rieck, Hastings (Neb.); Ann Gramkow, Midland Lutheran (Neb.)

Women's Discus Throw
Barbara Sugar, Azusa Pacific (Calif.); Tawna Trail, Hastings (Neb.); Marie Gardner, Concordia (Calif.); Brittni Harris, Evangel (Mo.); Kristal Keffeler, Black Hills State (S.D.); Aubrey Baxter, Mary (N.D.)

Women's Hammer Throw
Barbara Sugar, Azusa Pacific (Calif.); Lee Ann Fleming, Siena Heights (Mich.); Molly McAmis, Fresno Pacific (Calif.); Kristi Young, Azusa Pacific (Calif.); Kim Svoboda, Doane (Neb.); Zenaida Cruz, Fresno Pacific (Calif.)

Women's Javelin Throw
LeeAnn Pekovitch, Minot State (N.D.); Jen Stuczynski, Roberts Wesleyan (N.Y.); Jocelyn Spurgin, Doane (Neb.); Rachel Komarek, Friends (Kan.); Amy Tiffin, Windsor (Ontario); Michelle Klaja, Oregon Tech

Women's Heptathlon
Annette Ekberg, Hastings (Neb.); Cathi Velzen, Cornerstone (Mich.); Morgan Altizer, Azusa Pacific (Calif.); Katie Kosmos, Doane (Neb.); Kate Alderson, Point Loma Nazarene (Calif.); Cloe Hewitt, British Columbia