Send this article to a friend Print RSS

2006 NAIA Men's Indoor Track & Field All-Americans

March 24, 2006

Men 60 Meter Dash Finals

Michael Rodgers, Lindenwood University (Mo.)

Adrian Griffith, Dickinson State University (N.D.)

Rascive Grant, Lindenwood University (Mo.)

Duran Brown, Missouri Baptist University

B.J. Bashorun, Oklahoma Baptist University

Rohan Thompson, Wayland Baptist University (Texas)


Men 200 Meter Dash Finals

Michael Rodgers, Lindenwood University (Mo.)

Haddow Weatherbone, Lindenwood University (Mo.)

Aaron Cleare, Dickinson State University (N.D.)

Tony Ramirez, Azusa Pacific University (Calif.)

Rascive Grant, Lindenwood University (Mo.)

James Hall, Oklahoma Baptist University


Men 400 Meter Dash Finals

Tony Ramirez, Azusa Pacific University (Calif.)

Joe Hughes, Saint Gregory's University (Okla.)

Neal Hurtubise, Simon Fraser University (B.C.)

Filip Walotka, McKendree College (Ill.)

Brian Hartzler, Evangel University (Mo.)


Men 1 Mile Run

Aron Rono, Lindenwood University (Mo.)

Derek Scott, Cornerstone University (Mich.)

Fernando Cabada, Virginia Intermont College

Andrew Walquist, Concordia University (Neb.)

Russell Neff, Virginia Intermont College

David Fluckiger, Albertson College (Idaho)

Men 600 Meter Run Finals

Elkana Chepsiror, Virginia Intermont College

Nick Suing, Concordia University (Neb.)

Matt Parish, Azusa Pacific University (Calif.)

Jameel Jones, Siena Heights University (Mich.)

Anthony Saenz, Lindenwood University (Mo.)

A.J. Carter, Oklahoma Baptist University
 
Men 800 Meter Run Finals

Mark Weiczorek, MidAmerica Nazarene University (Kan.)

Clay Schubert, Southern Nazarene University (Okla.)

Jason Lewis, Virginia Intermont College

Danny Reid, Azusa Pacific University (Calif.)

LukeKeny, Graceland University (Iowa)

Durrell Williams, Oklahoma Baptist University
 
Men 1000 Meter Run Finals

Julius Rono, Roberts Wesleyan College (N.Y.)

Tim Ramirez, Azusa Pacific University (Calif.)

Landon Willets, Oklahoma Baptist University

Corey Duquette, Virginia Intermont College

Joel Sanders, Huntington University (Ind.)

Adam Goulet, Eastern Oregon University
 
Men 3000 Meter Run Finals

David Cheromei, Virginia Intermont College

Aron Rono, Lindenwood University (Mo.)

Marius Cozmancivc, University of the Cumberlands (Ky.)

Ondrej Puskar, Virginia Intermont College

Aaron Megazzi, Westmont College (Calif.)

Chris Wright, Milligan College (Tenn.)
 
Men 5000 Meter Run Finals

Fernando Cabada, Virginia Intermont College

David Cheromei, Virginia Intermont College

Vincent Tanui, Wayland Baptist University (Texas)

Carlos Handler, Concordia University (Calif.)

Luka Thor, Concordia University (Neb.)

Leo Kormanik, Malone College (Ohio)
 
Men 3000 Meter Race Walk

Patrick Stroupe, Central Methodist University (Mo.)

Dlaz Cristop, Northwood University (Texas)

Brad Sinick, Malone College (Ohio)

Tim Thurber, Concordia University (Neb.)

Nate Hughes, Malone College (Ohio)

Kevin Conrey, Missouri Valley College
 
Men 60 Meter Hurdles Finals

Lamar Baskin, Oklahoma Baptist University

Brett Weir, Baker University (Kan.)

Christopher Bethel, McKendree College (Ill.)

John Bowman, Indiana Wesleyan University

Howard Walls, Embry-Riddle University (Fla.)

Ramon Reams, Hastings College (Neb.
 
Men 4x400 Meter Relay Finals

Dickinson State University (N.D.) (Francisco Rose, Ramon Miller, Trevor Barry, Aaron Cleare)

Missouri Baptist University (Orlando Collins, Keron Thomas, Gentell Sykes, Cornell Rose)

Doane College (Neb.) (Joel Bacon, Jess Wimmer, Greg Torres, Lance Foster)

Oklahoma Baptist University (Derek Nettles, E.J. Rusher, Leonarde Smith, T.J. Lightsey)

McKendree College (Ill.) (Orion Nicely, Filip Walotka, Allen Haye, Jermaine Myers)

Virginia Intermont College (Devin Carr, Jason Lewis, Chris Moon, Desmond Brown)
 
Men 4x800 Meter Relay

Virginia Intermont College (Corey Duquette, Jason Lewis, Fernadno Cabada, Elkana Chepsiror)

Oklahoma Baptist University (A.J. Carter, Durrell Williams, Bryce Bell, Landon Willets)

Azusa Pacific University (Calif.) (Danny Reid, Caleb Lynch, Kevin Lindsey, Tim Ramirez)

Siena Heights University (Mich.) (Terry Fisk, Jon Kleinow, Jameel Jones, Cole Monaghan)

Warner Southern College (Fla.) (Amon Rotich, Jeremy Harris, Caros Alvarado, Guillermo Padilla)

Cornerstone University (Mich.) (Rob Atwood, Jordan Harrison, Todd Smith, Derek Scott)


Men Distance Medley Finals

Virginia Intermont College (Corey Duquette, Desmond Brown, Michael Webley, David Cheromei)

Concordia University (Neb.) (Brett Kapels, Nick Suing, Kyle Johnson, Andrew Walquist)

Azusa Pacific University (Calif.) (Kevin Lindsey, Matt Parish, Caleb Lynch, Tim Ramirez)

Doane College (Neb.) (Colin Johnston, Mike Thompson, Matt Hollman, Ben DeLay)

Oklahoma Baptist University (Michael Elizondo, James Hall, Prophet Bailey, Landon Willets)

Vanguard University (Calif.) (Ryan Allen, Erik Van Aken, Matthew Meyer, Humberto Rojas)


Men High Jump

Trevor Barry, Dickinson State University (N.D.)

Donald Thomas, Lindenwood University (Mo.)

Jerome Foster, Missouri Baptist University

Mark Moore, MidAmerica Nazarene University (Kan.)

Joel Smith, Cedarville University (Ohio)

James Jenkins, Lindenwood University (Mo.)
 
Men Pole Vault
Jason Scott, Cedarville University (Ohio)

Jim Swiech, Roberts Wesleyan College (N.Y.)

Adam Hartle, Siena Heights University (Mich.)

Luke Meyers, Concordia University (Neb.)

Brian Bernard, Azusa Pacific University (Calif.)

Stuart McIntosh, Lindenwood University (Mo.)

Men Long Jump
Trevor Barry, Dickinson State University (N.D.)

Adrian Griffith, Dickinson State University (N.D.)

De-Ale-Jo Roberts, Aquinas College (Mich.)

Eric Brown, Siena Heights University (Mich.)

James Jenkins, Lindenwood University (Mo.)

Jamaine Gordon, Lindsey Wilson College (Ky.)


Men Triple Jump
James Jenkins, Lindenwood University (Mo.)

Jamaury Harris, Missouri Baptist University
Carlos Mattis, Lindenwood University (Mo.)

Jamaine Gordon, Lindsey Wilson College (Ky.)

Julius Williams, McKendree College (Ill.)

Jamaal Parker, King College (Tenn.)


Men Shot Put
Kelley Jackson, Lindenwood University (Mo.)

Ross Walker, Dickinson State University (N.D.)

Nick Fynaardt, Northwestern College (Iowa)

Nick Kahanic, Roberts Wesleyan College (N.Y.)

Lucas Beach, Huntington University (Ind.)

Brock Simonsen, Concordia University (Neb.)

Men Weight Throw

Will Moman, Doane College (Neb.)

Ross Walker, Dickinson State University (N.D.)

Dustin Nelson, Concordia University (Neb.)

Michael Guebeth, Missouri Baptist University

Luke Forrest, Siena Heights University (Mich.)

Derek Deyle, Doane College (Neb.)
 
Men Indoor Pentathlon
Brian Bernard, Azusa Pacific University (Calif.)

Sergiy Oliynyk, Wayland Baptist University (Texas)

Franz Smith, MidAmerica Nazarene University (Kan.)

Justin Seaver, King College (Tenn.)

Dan Stoudt, Jamestown College (N.D.)

Chris Gamble, Hastings College (Neb.)