Send this article to a friend Print RSS

2010 NAIA Men's Indoor Track & Field All-Americans

March 25, 2010

 

All-American honors go to the top 6 finishers in each event.  For relays, it includes the 4 final runners for the top 6 teams.

Men 60 Meter Dash
BJ Lawrence, Dana College (Neb.)

Rumeal McKinney, Aquinas College (Mich.)

Zachary Keene, Azusa Pacific University (Calif.)

Albert Huntley, Shorter College (Ga.)

Sam Acheampong, Briar Cliff University (Iowa)

Jamal Forbes, Dickinson State University (N.D.)

Men 200 Meter Dash
Jeffery Pendergrass, Voorhees College (S.C.)

Zachary Keene, Azusa Pacific University (Calif.)

Sean Pickstock, Dickinson State University (N.D.)

Nick Dodson, Shorter College (Ga.)

BJ Lawrence, Dana College (Neb.)

Jamal Forves, Dickinson State University (N.D.)


Men 400 Meter Dash
Khaldon Evans, Minot State University (N.D.)

Anthony Logan, Azusa Pacific University (Calif.)

John Parks, Oklahoma City University (Okla.)

Russell Dill, Indiana Institute of Technology              

Sean Pickstock, Dickinson State University (N.D.)

Adrian Simpson, Southern University at New Orleans (La.)

Men 600 Meter Run
Montrail Brooks, Azusa Pacific University (Calif.)

Brady Velgersdyk, University of Sioux Falls (S.D)

Travis Bish, Oklahoma Baptist University

Mario McCottrell, Langston University (Okla.)

Terrell Shannon, William Woods University (Mo.)

Men 800 Meter Run
Silas Kisorio, Oklahoma Christian University

Andre Thomas, Oklahoma Baptist University

Joshua Schmidt, Lindenwood University (Mo.)

Lucas Manring, Central Methodist University (Mo.)

Lee Irvine, Dickinson State University (N.D)

Titus Kosgei, Mount Marty College (S.D)

   
Men 1000 Meter Run
Kirby Dunn, Wayland Baptist University (Texas)

Christopher Sinick, Malone University (Ohio)

Jeff Roy, Eastern Oregon University

Evan Thayer, Cedarville University (Ohio)

Martin Romero-Clark, Concordia University (Ore.)

Jimmy Bryant, Southwestern College (Kan.)

Men 1 Mile Run
Silas Kisorio, Oklahoma Christian University

Kennedy Kithuka, Wayland Baptist University (Texas)

Christopher Sinick, Malone University (Ohio)

Sam Vazquez, Embry-Riddle Aeronautical University (Fla.)

Nathan Mesta, Kansas Wesleyan University

Mike Hernandez, Central Methodist University (Mo.)

 
Men 3000 Meter Run
Kennedy Kithuka, Wayland Baptist University (Texas)

Carison Kemei, McKendree University (Ill.)

Evan Gaynor, Malone University (Ohio)

Zach Meineke, Concordia University (Neb.)

Russell Snyder, Embry-Riddle Aeronautical University (Fla.)
Edwin Kurgat, Central Methodist University (Mo.)


Men 5000 Meter Run
Eric Burck, Concordia University (Ore.)

Abendego Magut, Azusa Pacific University (Calif.)

Evans Kirwa, Embry-Riddle Aeronautical University (Fla.)

Nathan Martin, Spring Arbor University (Mich.)

Zach Ripley, Cornerstone University (Mich.)

Dana Schmidt, Concordia University (Neb.)                              

Men 3000 Meter Race Walk
Mike Mannozzi, Notre Dame College (Ohio)

Josh Wiseman, Cedarville University (Ohio)

Kris Shear, Cornerstone University (Mich.)

Kyle Hively, University of Rio Grande (Ohio)

Michael Aitken, Lindenwood University (Mo.)

David Lindemann, Lindenwood University (Mo.)

Men 60 Meter Hurdles
Edward Stewart, Central Methodist University (Mo.)

Virgil Mitchell, Doane College (Neb.)

Nate Scott, Shorter College (Ga.)

Chris Bratzsch, Indiana Institute of Technology

Justin Hoffman, Cedarville University (Ohio)

Aze Perkins, Vanguard University (Calif.)         

Men 4x400 Meter Relay
Wayland Baptist University (Texas) (Jerry-Lee Davis, Andre Hamilton, Fernando Barrio, Caleb McLean)

Oklahoma Baptist University (Travis Bish, Roman Gray, Ethan Mignard. Jabar Rolle)

Simon Fraser University (B.C.) (Tyson Unruh, Darcy Achari, Andrew Boss, Adam Newton)

Oklahoma City University (John Parks, Justin Viewins, Randall Hairston, Tyrone Hawkins)

Dickinson State University (N.D.) (Allan Ayala, Ian Smith, Andre Walsh. Sean Pickstock)

Doane College (Neb.) (Laith Etmund, Vince Martinez, Adam Bosley, Virgil Mitchell)

Men 4x800 Meter Relay
Oklahoma Baptist University (Billy Christy, Andre Thomas, Cody Camacho, Jabar Rolle)

Dakota State University (S.D) (Andy Coy, Matt Fideler, Cody Foreman, Tyler VanPeursem)

Dordt College (Iowa) (David Christensen, Josiah Luttjeboer, Brent Van Schepen, Mark Eekhoff)

Morningside College (Iowa) (Brian Gesink, Taylor Chapman, Edwin Graf, Monte Larsen)
Lindenwood University (Mo.) (Noe Hernandez, Matt Petersen, Nicholas Yegon, Joshua Schmidt)

Aquinas College (Mich.) (Victor Rameriz, Kolin Stickney, Nick Thelen, Dustin Heiler)


Men Distance Medley
McKendree University (Ill.) (Mike Mendez, Devin Williams, Nick Thompson, Carison Kemei)

Dakota State University (S.D) (Anthony Drealan, Cody Foreman, Matt Fideler, Tyler VanPeursem)

Oklahoma Christian University (Geoffry Njonjo, Brayden Barrientez, Brady Wilson, Silas Kisorio)

Wayland Baptist University (Texas) (Kirby Dunn, Mario Scott, Jarrod Morris, Kennedy Kithuka)

Concordia University (Neb.) (Matt Trampe, Jared Hoffman, Dan Uden Zach Meineke)

Graceland University (Iowa) (Ahmed Khalif, Justin Gibbs, Neil Grundman, Ben Vink)

Men High Jump
Fletcher Carlyle, Oklahoma Baptist University

Zach Ryan, Minot State University (N.D)
Erving Warren, Siena Heights University (Mich.)

Staphon Arnold, Azusa Pacific University (Calif.)

Montagious Brown, Shorter College (Ga.)

Gerrico Shanklin, Lindenwood University (Mo.)


Men Pole Vault
Stefanos Koufidis, Culver-Stockton College (Mo.)

Jason Rook, Malone University (Ohio)

Jeff Lewis, Oklahoma Baptist University

Jordan Savidge, Azusa Pacific University (Calif.)

Mitchell Krier, McPherson College (Kan.)

Chad Aurich, University of Sioux Falls (S.D.)

Men Long Jump
Joe Morgan, Walsh University (Ohio)

Julius Koger, Langston University (Okla.)

JW Maierle, Bethel College (Ind.)

Thomas Collet, Indiana Wesleyan University

Jermaine Christie, Dickinson State University (N.D.)

Aubrey Smith, Webber International University (Fla.)

Men Triple Jump
Myron Roundtree, Wayland Baptist University (Texas)

Kurt McCormack, Dickinson State University (N.D.)

Eugene Vollmer, Fresno Pacific University (Calif.)

Javares Thomas, William Penn University (Iowa)

Ethan Dejongh, Fresno Pacific University (Calif.)

Monti Sutton, Azusa Pacific University (Calif.)

Men Shot Put
Nick Robinson, Concordia University (Calif.)

Jared Schuurmans, Doane College (Neb.)

Scott Fritz, Hastings College (Neb.)

Jason Boeding, Black Hills State University (S.D.)

Caleb McCurry, Concordia University (Calif.)

Eric Whalen, Concordia University (Ore.)

Men Weight Throw
Joel Leong, Cornerstone University (Mich.)

James Refenes, Concordia University (Neb.)

Chris Dilley, Eastern Oregon University

Brandon Mansfield, Wayland Baptist University (Texas)

Bruno Boccalotta, Lindenwood University (Mo.)

Cody Weber, Hastings College (Neb.)


Men Heptathlon
Casey Stevick, Azusa Pacific University (Calif.)

Jeff Altizer, Azusa Pacific University (Calif.)

Stephon Arnold, Azusa Pacific University (Calif.)

Brad Higgins, Doane College (Neb.)

Steven Hughes, Grand View University (Iowa)

Josh Ewalt, Jamestown College (N.D.)