Send this article to a friend Print RSS

2004 NAIA Women's Soccer All-Americans

August 29, 2005

 

FIRST TEAM

Pos.

Name

Class

Institution

Hometown

Goalkeeper

Hilary Dunham

Jr.

Biola University (Calif.)

Sabastopol, Calif.

Defender

Nav Boparai

Jr.

Graceland University (Iowa)

London, England

Defender

*Caitie Davidson

Sr.

Concordia University (Ore.)

Boring, Ore.

Defender

Rachel Tuck

So.

Lee University (Tenn.)

Midland, Texas

Midfielder

Elizabeth Baidu

Jr.

Robert Morris College (Ill.)

Accra, Ghana

Midfielder

Leslie Gibbens

Sr.

Simon Fraser University (B.C.)

North Vancouver, B.C.

Midfielder

Asuka Kubota

Fr.

Martin Methodist College (Tenn.)

Saitama, Japan

Forward

Ellen DeClouet

Sr.

Auburn University Montgomery (Ala.)

Lafayette, La.

Forward

Bethany Kowalczyk

Fr.

Houghton College (N.Y.)

Waterford, Pa.

Forward

Jill Lirbank-Almbaek

So.

Lindsey Wilson College (Ky.)

Veberod, Sweden

Forward

Rianne Schorel

Sr.

Biola University (Calif.)

Bleiswyk, Netherlands

*Brine-NAIA Player of the Year

SECOND TEAM


Pos.

Name

Class

Institution

Hometown

Goalkeeper

Michele Gademans

So.

Simon Fraser University (B.C.)

Langley, B.C.

Defender

Dana Benedict

Sr.

Houghton College (N.Y.)

Mountville, Pa.

Defender

Lindsey Hudson

So.

Auburn University Montgomery (Ala.)

Marietta, Ga.

Defender

Kulu Yahaya

Sr.

Robert Morris College (Ill.)

Accra, Ghana

Midfielder

Hishamar Falconer

So.

Lindsey Wilson College (Ky.)

Kingston, Jamaica

Midfielder

Hrefna Johannesdottir

Fr.

Auburn University Montgomery (Ala.)

Reykjavik, Iceland

Midfielder

Natalie Roth

Sr.

Biola University (Calif.)

La Habra, Calif.

Midfielder

Harumi Someya

Fr.

Martin Methodist College (Tenn.)

Saitama, Japan

Forward

Jessica Garcia

So.

Embry-Riddle University (Fla.)

Deltona, Fla.

Forward

Ashley Palmer

Sr.

Indiana Wesleyan University

Circleville, Ohio

Forward

Rebecca Sasscer

Fr.

Covenant College (Ga.)

Acworth, Ga.

 

 

 

 

THIRD TEAM


 

 

Pos.

Name

Class

Institution

Hometown

Goalkeeper

Elsa Einarsdottir

So.

Auburn University Montgomery (Ala.)

Reykjavik, Iceland

Defender

Courtney Bond

So.

Berry College (Ga.)

Marietta, Ga.

Defender

Shannon Coe

Jr.

Azusa Pacific University (Calif.)

Temple City, Calif.

Defender

Meghan Scott

Jr.

Georgetown College (Ky.)

Cynthiana, Ky.

Defender

Ashley Wood

So.

Covenant College (Ga.)

Charlottesville, Va.

Midfielder

Misako Inaba

Fr.

Graceland University (Iowa)

Tokyo, Japan

Midfielder

Amy Jackson

Sr.

Concordia University (Ore.)

Eugene, Ore.

Midfielder

Nadine McCorry

Sr.

Lee University (Tenn.)

Belfast, Northern Ireland

Forward

Jackie Ellingson

Sr.

Hastings College (Neb.)

LaVista, Neb.

Forward

Jen Seip

Jr.

College of St. Scholastica (Minn.)

Duluth, Minn.

Forward

Sherina Wood

Jr.

Northwestern Oklahoma State University

Ponca City, Okla.

 


Honorable Mention

Goalkeepers:
Alex Almaraz, Northwood University (Fla.); Allison Budden, Trinity International University (Ill.); Kate Carver, Flagler College (Fla.); Samantha Clark, Graceland University (Iowa); Jill Colfer, Azusa Pacific University (Calif.); Leah Crews, Georgetown College (Ky.); Lindsey Fain, Covenant College (Ga.); Kristen Faraday, Spring Arbor University (Mich.); Laurie Franklion, Malone College (Ohio); Delydia Gay, Northwestern Oklahoma State University; Nicole Heidler, Berry College (Ga.); Keri Huston, Missouri Valley College; Chiaki Ishihara, Martin Methodist College (Tenn.); Kristin Lammi, College of St. Scholastica (Minn.); Elizabeth Maus, Grand View College (Iowa); Katie Newville, University of Science & Arts (Okla.); Melissa Respeliers, Dana College (Neb.); Shannon Sullivan, Doane College (Neb.); Kristin Werner, University of Mary (N.D.); Kristi Wilson, Mount Vernon Nazarene University (Ohio).

Defenders:
Rowena Alsanea, Lindsey Wilson College (Ky.); Julie Baird, Western Baptist College (Ore.); Deanne Beck, Embry-Riddle University (Fla.); Alison Boster, John Brown University (Ark.); Johanna Botold, Martin Methodist College (Tenn.); Suzanne Clark, Dordt College (Iowa); Laura Cox, McKendree College (Ill.); Michelle DeMaria, Point Loma Nazarene University (Calif.); Laura DiBernardi, Embry-Riddle University (Fla.); Emilie Edlud, Northwood University (Fla.); Melissa Ford, Tiffin University (Ohio); Leanna Goss, Mount Vernon Nazarene University (Ohio); Kelly Goudge, Azusa Pacific University (Calif.); Jill Green, Hastings College (Neb.); Sara Gross, Jamestown College (N.D.); Laura Harrison, Berry College (Ga.); Jennifer Haught, Bacone College (Okla.); Karlie Hill, Tennessee Wesleyan College; Cara Hollmer, Grand View College (Iowa); Stacia Hoover, Vanguard University (Calif.); Diane Hupf, College of St. Mary (Neb.); Ciara Kinsella, Cumberland University (Tenn.); Amanda Kreifels, St. Xavier University (Ill.); Selina Lamar, Northwestern Oklahoma State University; Whitney Lilly, Concordia University (Ore.); Megan Mains, Spring Arbor University (Mich.); Erin Marcum, Indiana Wesleyan University; Brittany McCain, Webber International University (Fla.); Sarah McNulty, University of Mary (N.D.); Trisha Merrill, William Penn University (Iowa); Sarah Miles, Simon Fraser University (B.C.); Kim Morris, Milligan College (Tenn.); Brooke Niles, Morningside College (Iowa); Sam Pecore, University of Science & Arts (Okla.); Ashley Reiman, Cornerstone University (Mich.); Amy Smrcina, Covenant College (Ga.); Kristi Stuber, College of St. Scholastica (Minn.); Jennifer Switzer, Houghton College (N.Y.); Pam Thomsen, College of St. Scholastica (Minn.); Kelly Tubbs, Siena Heights University (Mich.); Lisa Vanmiddlesworth, Lindenwood University (Mo.); Jessica Vasiloff, McKendree College (Ill.).

Midfielders:
Kelly Allen, College of St. Scholastica (Minn.); Amber Aparicio, John Brown University (Ark.); Christina Basilone, St. Vincent College (Pa.); Jen Belmonte, St. Xavier University (Ill.); Kaylin Besmer, Virginia Intermont College; Jessica Braun, Si Tanka University (S.D.); Brianna Damstetter, Grand View College (Iowa); Amy Douglass, Spring Arbor University (Mich.); Carly Failla, College of St. Mary (Neb.); Becky Ferguson, Berry College (Ga.); Brittany Fuzessery, McKendree College (Ill.); Tami Gillan, Flagler College (Fla.); Lara Guscott, Graceland University (Iowa); Alicia James, Bethel College (Tenn.); Linnie Johnson, Doane College (Neb.); Shanda Lester, University of Mary; Allison Linak, Mount Vernon Nazarene University (Ohio); Ewa Lindegren, Northwood University (Fla.); Rachel Lund, Embry-Riddle University (Fla.); Maura Mader, Benedictine College (Kan.); Charise McAllister, Trinity International University (Ill.); Jen McCormick, Hastings College (Neb.); Camila Mendez, Union College (Ky.); Cassidy Merrick, Carroll College (Mont.); Jobette Nabarro, Bethel College (Ind.); Carlen Oates, Simon Fraser University (B.C.); Jenny Paterson, Berry College (Ga.); Whitney Patterson, University of St. Francis (Ind.); Kristi Peich, Westmont College (Calif.); Aubrey Pepper, Indiana Wesleyan University; Amanda Reddish, Dana College (Neb.); Nicole Richardson, Texas Wesleyan University ; Amy Ross, Concordia University (Calif.); Amy Scheuerman, Northwestern Oklahoma State University; Abigal Sneed, Bryan College (Tenn.); Clare Sykes, Martin Methodist College (Tenn.); Bridget Toth, Houghton College (N.Y.); Tiffany Treadwell, University of Science & Arts (Okla.); Laura Vaughn, Savannah College of Art and Design (Ga.); Jazelle Williams, University of Mary (N.D.); Zhou Yang, Notre Dame de Namur University (Calif.); Abbie Zippert, Malone College (Ohio).

Forwards:
Patience Avre, Robert Morris College (Ill.); Jill Barre, Trinity International University (Ill.); Stephanie Bays, Azusa Pacific University (Calif.); Nicole Benedict, University of Mary (N.D.); Amy Breyfogle, Briar Cliff University (Iowa); Loren Clark, Texas Wesleyan University; Lissa Coby, St. Xavier University (Ill.); Diana Cripe, Jamestown College (N.D.); Naomi Eguchi, Simon Fraser University (B.C.); Valerie Feltz, Carroll College (Mont.); Lisa Franke, Bethel College (Ind.); Nikki Ganter, John Brown University (Ark.); Rachel Garofolo, Tiffin University (Ohio); Maren Henseler, Berry College (Ga.); Julie Herbst, Malone College (Ohio); Catherine Hess, Mount Vernon Nazarene University (Ohio); Jennifer Hughes, Concordia University (Ore.); Brittany Hunt, Georgetown College (Ky.); Kelly Japowicz, Madonna University (Mich.); Missy Larsen, Jamestown College (N.D.); Kelly Lewicki, Martin Methodist College (Tenn.); Allison Mallams, William Jewell College (Mo.); Kirsty Marr, Lindsey Wilson College (Ky.); Claire McComb, Thomas University (Ga.); Marissa McConihay, Flagler College (Fla.); Krystal McKay, Biola University (Calif.); Kristin Neher, William Jewell College (Mo.); Bethany Nishimoto, Dordt College (Iowa); Janaina Novaes, Lee University (Tenn.); Leah O’Grady, Bethel College (Tenn.); Arminda Reinhardt, College of the Southwest (N.M.); Maria Ruiz, Park University (Mo.); Jen Schlesinger, Viterbo University (Wis.); Tiffany Shaw, Missouri Valley College; Jenna Shellenberg, McKendree College (Ill.); Sarai Stamper, California Baptist University; Melissa Strohmaier, Cornerstone University (Mich.); Danielle Tanner, Virginia Intermont College; Dora Tapia, Northwood University (Fla.); Alessandra Tavoloni, Union College (Ky.); Sandra Vargas, St. Thomas University (Fla.); Alicia White, The Evergreen State College (Wash.)