2019 NAIA Men's Indoor Track & Field Athletes of the Week ? No. 3 (Jan. 30)

2019 NAIA Men's Indoor Track & Field Athletes of the Week ? No. 3 (Jan. 30)

KANSAS CITY, Mo. – Jordan Downs of Bethel (Ind.) was named the NAIA indoor field athlete of the week and Cole Twayne Crooks of Southern-New Orleans (La.) was named the NAIA indoor track athlete of the week. The duo was chosen out of a pool of conference group winners.

Field Athlete of the Week
Jordan Downs, Bethel
SR, Merrillville, Ind.     

  • Downs broke the facility record at the Kelly Family Sports Center with his jump last week.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 22 with a mark of 7.73m in the long jump
    • The jump was an “A” standard.

Track Athlete of the Week
Twayne Crooks, Southern-New Orleans
FR, Kingston, Jamaica   

  • Crooks competed in the KMS Invite last week.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 48 in the 400m dash with a time of 46.88

 

For more information on NAIA Men’s Indoor Track & Field, CLICK HERE

Make sure to download the Experience NAIA Championship App for updated news and information for the 2019 NAIA Division I and II Basketball Championships! Download the app HERE!

 

Track Nominees: Malik Holman, Columbia (Mo.); Dustin Jarboe, Hannibal-LaGrange (Mo.); Tim Loohuis, Lindenwood-Belleville (Ill.); Schuyler Ogden, William Woods (Mo.); TIm Thacker, Milligan (Tenn.); Tj Randle, Northwest (Wash.); Mario Scarcelli, Saint Xavier (Ill.); Brandon Ruffin, St. Francis (Ill.); Josh Roth, Taylor (Ind.); Moussa Conde, Marian (Ind.); Austin Hickerson, Spring Arbor (Mich.); Bailey Mott, Bethel (Ind.); Jesse Saxton, Indiana Wesleyan; Isaac Petsch, Rocky Mountain (Mont.); Josiah McAllister, Concordia (Neb.); Jake Vander Plaats, Dordt (Iowa); Jonah Rechtenbaugh, Mount Marty (S.D.); Peter Hollinger, Northwestern (Iowa); Zac Ambrose, Morningside (Iowa); Kory Powell, Jamestown (N.D.); Chris Leiba, William Penn (Iowa); Colton Forster, Mount Mercy (Iowa); Kwan Brooks, Baker (Kan.); Deterio Newman, MidAmerica Nazarene (Kan.); John Danner, Benedictine (Kan.); Ben Huftalin, Grand View (Iowa); Radovan Kemboi, Central Methodist (Mo.); Phillip Lagemann, Saint Mary (Kan.); Josh Lewis, Southwestern (Kan.); Avery Stuever, Friends (Kan.); Corbin Harris, Campbellsville (Ky.); Demarius Smith, Cumberlands (Ky.); Seth Farmer, Shawnee State (Ohio); Austin Hamlett, Georgetown (Ky.); Walker Olivier, Dakota State (S.D.); Elijah Cannon, Waldorf (Iowa); Xavier Stephens, Point Park (Pa.); Will Mundy, Indiana East (Ind.); John Green, Cincinnati Christian (Ohio); Michael Ecker-Randolph, WVU Tech; Ethan Stroebel, Carlow (Pa.); Moses Dirane, Oklahoma City; Brandon Schultz, Brewton-Parker (Ga.); Davonte Vanterpool, Southeastern (Fla.); Sean Trainor, Webber International (Fla.); Darian Clyburn, Keiser (Fla.); Brent Rodden, Siena Heights (Mich.) 

Field Nominees: 
Tremaine Bobo, Missouri Baptist; Shunn Grace, Columbia (Mo.); Denver Horn, William Woods (Mo.); Logan Ross, Hannibal-LaGrange (Mo.); Josh Auvil, Montreat (N.C.); Tons Ferguson, Milligan (Tenn.); Robert Davis, Calumet (Ind.); Bryce Vollrath, Olivet Nazarene (Ill.); Brennan Coil, Indiana Wesleyan; Mitchell Soviak, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Mathew Jenkins, Marian (Ind.); Jon DeHaan, Taylor (Ind.); Michael Lee, Rocky Mountain (Mont.); Grant Wickham, Hastings (Neb.); Jackson Johnson, Northwestern (Iowa); Tyson Jenkins, Dakota Wesleyan (S.D.); Cody Williams, Concordia (Neb.); Henry Arnold, Doane (Neb.); James Plummer, Grand View (Iowa); Joel Brown, William Penn (Iowa); Clayton Gause, Missouri Valley; Kyle Wilson, Bethel (Kan.); David Loucks, Friends (Kan.); Jayce Shaffer, Cumberlands (Ky.); Ben Jackson, Georgetown (Ky.); Garland Webb, Campbellsville (Ky.); Justin Jacobi, Waldorf (Iowa); Justin Moore, Viterbo (Wis.); Alex Otto, Valley City State (N.D.); Anton Hejna, Dakota State (S.D.); Clayton Townsend, Our Lady of the Lake (Texas); Kelvin Campbell, Cincinnati Christian (Ohio); Michael Morris, Point Park (Pa.); Javondii Myers, Carlow (Pa.); Stephen Wells, Southwestern Christian (Okla.); Emmil Glover, Webber International (Fla.); Kyle Manuel, Southeastern (Fla.); Giovanni McKenzie, Keiser (Fla.); Malik Johnson, Indiana Tech

2018-19 Men's Indoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)

Week 1 (January 16): Kyle Wilson, Bethel (Kan.), Kejaon Moore, Indiana Tech

Week 2 (January 23): Grant Wickham, Hastings (Neb.) , Cole Olsen, Lewis-Clark State (Idaho)

Week 3 (January 30): Jordan Downs, Bethel (Ind.) , Twayne Crooks, Southern-New Orleans (La.)

 

 

Source: National Association of Intercollegiate Athletics

 

Championship Information

NAIA Indoor Track & Field Championship

55th ANNUAL MEN'S INDOOR 
TRACK & FIELD
NATIONAL CHAMPIONSHIP
March 5 - 7, 2020
Brookings, S.D.