2019 NAIA Women's Outdoor Track and Field Athletes of the Week ? No. 6

2019 NAIA Women's Outdoor Track and Field Athletes of the Week ? No. 6

KANSAS CITY, Mo. – Arianna Daniel of Southern Oregon was named the NAIA outdoor track athlete of the week and Kylie Davis of Olivet Nazarene (Ill.) was named the NAIA outdoor field athlete of the week. The duo was chosen out of a pool of conference group winners.

Track Athlete of the Week
Arianna Daniel, Southern Oregon 
JR, Elk Grove, Calif.

  • Daniel competed in the Lane Titan Twilight meet last week.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 25 in the 200m with a time of 25.31
    • Finished first of 14 in the 400m with a time of 57.28
    • Finished first of four in the 4x100m with a time of 47.73

 

Field Athlete of the Week
Kylie Davis, Olivet Nazarene
SR, Eureka, Ill.   

  • Davis competed in the Meet of Champions last week.
  • Weekly Stats
    • Finished first of 29 in the shot put with a mark of 14.34m
    • Finished third of 35 in the discus with a mark of 45.18m
    • Finished sixth of 35 in the hammer throw with a mark of 45.88m

 

For more information on NAIA women’s indoor track & field, CLICK HERE

Make sure to download the Experience NAIA Championship App for updated news and information for the 2019 Baseball and Softball World Series’! Download the app HERE!

Track Nominees: Bailey Turner, Park (Mo.); Emily Kearney, SCAD Atlanta (Ga.); Emma Horn, Northwest (Wash.); Sabrina Baftiri, St. Francis (Ill.); Karalynn Brock, Olivet Nazarene (Ill.); Isabel Hindt, Judson (Ill.); Mallory Rettenmeier, St. Ambrose (Iowa); Rachel Gerber, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Jocelynn Burton, Marian (Ind.); Jazzmin Bryan, Lewis-Clark State (Idaho); Mindy Kaufman, Montana Western; Corinne Hamilton, Rocky Mountain (Mont.); Brooke Endy, Carroll (Mont.); Rebekah Muilenburg, Northwestern (Iowa); Kelsie King, Dakota Wesleyan (S.D.); Maliya Vaughan, Xavier (La.); Vanessa Cortes, Mount Mercy (Iowa); Kelly Brown, MidAmerica Nazarene (Kan.); Lexanna Morgan, Central Methodist (Mo.); Amara Taylor, Grand View (Iowa); Amy Braimbridge, McPherson (Kan.); Tenka Stringer, Avila (Mo.); Shelby Hundley, Friends (Kan.); Kari Blattner, Southwestern (Kan.); Brianna Florvilus, York (Neb.); Lorena Moreno, Saint Mary (Kan.); Kim Lester, Pikeville (Ky.); Dymanique Thompson, Cumberlands (Ky.); Marissa Widener, Waldorf (Iowa); Abbie Strasser, Dakota State (S.D.); Gabriella Czech, Viterbo (Wis.); Grace Miller, Valley City State (N.D.); Alyssa Boyd, Point Park (Pa.); Larissa Kijowski, Carlow (Pa.); Aminat Olowora, Oklahoma City; Roshae Burrell, Science & Arts (Okla.); Devin Johnson, Wayland Baptist (Texas); Aniekeme Etim, William Carey (Miss.); Leah Johnson, Blue Mountain (Miss.); Madelyn Wells, Mobile (Ala.); Jessy Scarpone, SCAD Savannah (Ga.); Courtney Gales, Southeastern (Fla.); Faith Calloway, USC Beaufort (S.C.); Nygia Pollard, Cornerstone (Mich.); Doneasha Brewer, Indiana Tech; Asia Gardner, Siena Heights (Mich.); Tannah Adgate, Aquinas (Mich.) 

Field Nominees: 
Megan Van Harn, William Woods (Mo.); Aaliyah Brown, Park (Mo.); Kaitlynn Perry, Reinhardt (Ga.); Paige Dodd, Eastern Oregon; Brittany Bodnar, St. Francis (Ill.); Ellie Ruby, Mount Vernon Nazarene (Ohio); Sarah Corbin, Marian (Ind.); Hope Welhaven, Carroll (Mont.); Kaylee Beer, Providence (Mont.) (Mont.); Delaney Warren, Lewis-Clark State (Idaho); Kamber Lamer, Dakota Wesleyan (S.D.); Kati Kneifl, Morningside (Iowa); Erin Mapson, Concordia (Neb.); Julia Johnson, Jamestown (N.D.); Calah Williams, Xavier (La.); Breanna Judkins, Clarke (Iowa); Michelle Carrillo, Grand View (Iowa); Marchya Jackson, Central Methodist (Mo.); Autumn Avery, MidAmerica Nazarene (Kan.); Jayda Cooper, Saint Mary (Kan.); Kaylee Lunn, Avila (Mo.); Alyjah Kennedy, Bethel (Kan.); Kortney Schutt, Friends (Kan.); Emily Allen, Cumberlands (Ky.); Jessica Giles, Dakota State (S.D.); Mackenzie Huber, Valley City State (N.D.); Camara Green, Waldorf (Iowa); Miranda Schry, Point Park (Pa.); Olivia Miller, Carlow (Pa.); Jamie Fauver, WVU Tech; Tiona Owens, Wayland Baptist (Texas); Brittany Jones, William Carey (Miss.); Elyssa Paulding, Mobile (Ala.); Miyah Ford, Southeastern (Fla.); Jaymz Gibson, Siena Heights (Mich.); Victoria Faber, Aquinas (Mich.); Hannah Drake, Cornerstone (Mich.); Destiny Copeland, Indiana Tech

 

2018-19 Women's Outdoor T&F Composite Award Winners (Field, Track)
Week 1 (March 20): Bailey Turner, Park (Mo.), Ratesha Smith, Webber International (Fla.) 
Week 2 (March 27): Kylie Davis, Olivet Nazarene (Ill.), Anna Shields, Point Park (Pa.) 
Week 3 (April 03): Tiona Owens, Wayland Baptist (Texas), Emily Kearney, SCAD Atlanta (Ga.) 
Week 4 (April 10): Adrianna Shaw, Concordia (Neb.), Amy Braimbridge, McPherson (Kan.) 
Week 5 (April 17): Keely Parish, Hastings (Neb.), Amy Braimbridge, McPherson (Kan.) 
Week 6 (April 24): Kylie Davis, Olivet Nazarene (Ill.), Arianna Daniel, Southern Oregon

 

Source: National Association of Intercollegiate Athletics

 

 

 

Championship Information

NAIA Outdoor Track & Field Championship

40th ANNUAL WOMEN'S
OUTDOOR TRACK & FIELD 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS
May 20-22, 2020 
Mickey Miller Blackwell Stadium
Gulf Shores, Ala.